لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۸

گزارش تازه در مورد هزینه های تحقیقات فضایی در جهان


ماهواره گایا در پایگاه فضایی واقع در گویان فرانسه
ماهواره گایا در پایگاه فضایی واقع در گویان فرانسه

در سال ۲۰۱۳، برای نخستین بار در دو دهه اخیر، بودجه دولت های جهان برای برنامه های تحقیقات فضایی کاهش یافت. از سوی دیگر، کشورهای جدیدی وارد عرصه اکتشافات فضایی شده اند.

گزارشی که روز پنجشنبه منتشر شد نشان می دهد دولت ها در سال گذشته میلادی بودجه کمتری به برنامه های فضایی اختصاص دادند. این در حالی است که سرمایه گذاری کشورهایی که جدیداً به عرصه تحقیقات فضایی وارد شده اند، در سال ۲۰۱۳ آنقدر نبود که کاهش بودجه ایالات متحده در این زمینه را جبران کند.

گزارش مرکز مشاوره اروپا - یوروکانسالت - نشان می دهد که بودجه تحقیقات فضایی در جهان از ۷۲.۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۲، به ۷۲.۱ در سال ۲۰۱۳ رسید. این نخستین بار از سال ۱۹۹۵ است که در برنامه های تحقیقات فضایی در جهان شاهد کاهش بودجه فضایی هستیم.

ایالات متحده در پروژه های دفاعی و غیرنظامی فضایی اش ۳۸.۷ میلیارد دلار سرمایه گذاری کرد، که ۸.۸ میلیارد دلار کمتر از اوج سرمایه گذاری در برنامه های فضایی در سال ۲۰۰۹ بود. با این حال، این بودجه بیش از نیمی از کل بودجه ای بود که پارسال در کل دنیا صرف برنامه های فضایی شد.

در مقابل، روسیه در پنج سال گذشته به طور متوسط هر سال بیش از سی در صد از بودجه اش را صرف تحقیقات فضایی کرده؛ و بعد از آمریکا تنها کشوری است که رقمی بالاتر از ۱۰ میلیارد دلار در این راه هزینه می کند.

بنا به این گزارش، در رده های بعد، ژاپن، چین، فرانسه، آلمان، ایتالیا و هند با سرمایه گذاری سالی بیش از یک میلیارد دلار قرار دارند. انتظار می رود چین، که اکنون در رده هشتم جهانی است، در طی یک دهه آینده مبالغ قابل توجهی را صرف برنامه های فضایی کند. استیو بوشینگر، رئیس یوروکانسالت می گوید:

«زمینه فعلی در جهان برای برنامه های دولتی فضایی نشانه های مثبت زیادی از حضور کشورهایی دارد که تحقیقات فضایی شان را تازه آغاز کرده اند. و تعداد کشورهایی که برنامه هایی برای افزایش قابلیت های فضایی شان دارند روز به روز بیشتر می شود. پیش بینی می کنیم که در نیمه دوم دهه آینده، بسیاری از کشورهایی که هم اکنون برای تأمین بودجه شدیداً تحت فشارند، بودجه برنامه های تحقیقات دولتی را افزایش دهند.»

شاتل فضایی آمریکا سال ۲۰۱۱ آخرین سفر فضایی اش را انجام داد. فضانوردان آمریکایی از آن موقع با موشک های روسی به ایستگاه فضایی بین المللی سفر کرده اند.

چین سه فضانورد کشورش را در سال گذشته به فضا فرستاد تا به آزمایشگاهی در مدار زمین بپیوندند که به گفته پکن گامی در ساخت ایستگاه فضایی چین است.

گزارش ها نشان می دهد شمار کشورهایی که به طور جدی به اکتشافات فضایی تمایل نشان می دهند رو به افزایش است.

۵۸ کشور جهان در سال گذشته ۱۰ میلیارد دلار یا بیشتر در زمینه کاربردها و تکنولوژی های فضایی سرمایه گذاری کرده اند. این تعداد در سال ۲۰۱۱، به ۵۳ کشور محدود می شد و در سال ۲۰۰۳ تنها ۳۷کشور را دربرمی گرفت. بنا به این گزارش همچنین ۲۲ کشور طرح هایی برای سرمایه گذاری در اکتشافات فضایی دارند.

بریتانیا، کانادا، برزیل، اسپانیا، کره جنوبی، بلژیک، قزاقستان، امارات متحده عربی، آرژانتین، مکزیک، استرالیا، هلند، سوئیس، ترکیه، سوئد، اسرائیل، نیجریه، ایران و نروژ هر یک بیش از یکصد میلیون دلار صرف هزینه های تحقیقات فضایی کرده اند.
XS
SM
MD
LG