لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۴

اولین شاتل فضایی آمریکا در موزۀ نیوریوک


شاتل فضایی انترپرایز در موزۀ دریاهوافضای نیویورک
شاتل فضایی انترپرایز در موزۀ دریاهوافضای نیویورک

سفینه فضایی «انترپرایز» در سال ١٩۷٦ به عنوان سفینه آزمایشی ساخته شد.

«انترپرایز» اولین شاتل فضایی ساخت ایالات متحده است که قرار است از روز پنج شنبه (۲٦ ژوییه) در موزۀ دریا هوافضای نیویورک به نمایش گذارده شود.

«انترپرایز» اولین شاتل فضایی ساخت آمریکاست و حدود ۳۰۰ سانتیمتر بالای سطح زمین به طور معلق در هوا و بالای هواپیمای جنگی مربوط به دوران جنگ جهانی دوم و در داخل یک گنبد متحرک قرار داده شده است و به این ترتیب بازدیدکنندگان فرصتی خواهند یافت تا زیر این سفینه فضایی عظیم و بالهای ۲۳ متری آن راه بروند.

سوزان مارنوف زائوسنر، رئیس موزۀ دریاهوافضای نیویورک می گوید:«انترپرایز برای ما فرصتی فراهم کرد تا چنین پدیده ای و این بخش از تاریخ ناسا را در منطقه ای به نمایش بگذاریم که هرگز تجربه ای از این دست نداشته است. مردم می توانند از نزدیک این سفینه فضایی را تماشا کنند و ما آن را به گونه ای به نمایش گذاشته ایم که بازدیدکنندگان می توانند راه بروند و آن را از بالا و زوایای مختلف و از فاصلۀ خیلی نزدیک آن را ببینند. ما خیلی هیجان زده و خوشحال هستیم که بازدیدکنندگان و دانش آموزان می توانند این شاتل را از چنین زاویه هایی برانداز کنند و همین مسئله بررسی و مطالعه آن را برای دانش آموزان لذت بخش تر خواهد کرد و ما می توانیم میزان اهمیت آن را برای دانش آموزان تشریح کنیم.»

«انترپرایز» در سال ١٩۷٦ به عنوان یک سفینه آزمایشی ساخته شد تا توانایی های یک سفینه فضایی برای پرواز و فرود را به نمایش بگذارد. ساخت این سفینه فضایی راه را برای طراحی و ساخت ۵ شاتل دیگر هموار کرد که در نهایت در طی تاریخ ۳۰ ساله به فضا پرتاب شدند.

مارکو رانکو، فضانورد بازنشسته می گوید:«باید بگویم فرصتی این چنین برای تماشای یک سفینه فضایی از فاصله ای به این نزدیک واقعاً نادر است، حتی در دوران کاری ام که من پرواز می کردم و با ناسا همکاری داشتم. من به تاسیسات مرکز فضایی کندی رفتم اما حتی آن جا هم اجازه نمی دهند به این سفینه ها نزدیک شوید. بنابراین این فرصت بسیار غنیمت است. من امیدوارم که نمایش این سفینه برای افرادی که دوست دارند با تاریخ و میراث خود در ارتباط باشند و این تاریخ و میراث را برای آیندگان به ارث بگذارند، الهام بخش باشد.»

شاتل فضایی «انترپرایز» در ماه آوریل در حالی که روی یک جت ۷۴۷ عظیم سوار شده بود، به نیویورک آورده شد. زمانی که این سفینه فضایی بر فراز آسمان منهتن به پرواز درآمد و در مسیر خود به «فرودگاه بین المللی جان اف کندی» از مجسمه آزادی گذر کرد، مردم این شهر هیجان زده شدند. این شاتل ماه گذشته به موزه منتقل شد.

شاتل «انترپرایز» پیش از آن که به نیویورک منتقل شود، در «موزۀ ملی هوا و فضا» در واشینگتن دی سی به نمایش گذاشته شده بود. سفینه فضایی «دیسکاوری» هم اکنون جایگزین آن شده است. سفینه فضایی «اندور» هم اکنون در «مرکز علوم کالیفرنیا» در لس آنجلس به نمایش گذاشته شده و شاتل «آتلانتیس» نیز در «مرکز فضایی کندی» در فلوریدا در برابر دید عموم قرار گرفته است.

دو شاتل فضایی دیگر «چلنجر» در سال ١٩٨٦ و «کلمبیا» در سال ۲۰۰۳ طی مأموریت فضایی مشکل فنی پیدا کردند.
XS
SM
MD
LG