لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۸

خطر انقراض در کمین زرافه


از آغاز مطرح شدن تئوری تکامل، و احتمالا پیش از آن، گردن دراز زرافه همیشه پرسشی برای دانشمندان بوده است. پاسخ ممکن است به شمار کوچکی از ژن هایی که در ۱۱ تا ۱۲ میلیون سال گذشته متحول شده ارتباط داشته باشد.

مطالعه جدیدی که توسط تیمی از دانشمندان دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا و موسسه علوم و فناوری نلسون ماندلا در تانزانیا انجام گرفته، حاکی است گردن و پاهای دراز به موازات هم از طریق تغییراتی در ۷۰ ژن متحول شدند.

اما شاید نتیجه حتی مهمتر مطالعه چهار ساله فوق، این باشد زرافه نیاز به حراست از نسل دارد. چرا که جمعیت زرافه در ۱۵ سال گذشته ۴۰ درصد کاهش یافته و آنها بیشتر از فیل ها در خطر انقراض قرار دارند. در حالی که تهدید علیه فیل ها از تقاضای بین المللی برای عاج ناشی می شود، آنچه که زرافه را تهدید می کند بازار گرم جوامع محلی برای گوشت حیوانات وحشی است.

در گزارش که بخش هایی از آن در روزنامه کریستین ساینس مانیتور منتشر شده ، به نقل از دکتر داگلس گاونر، مولف مشترک مطالعه، گفته می شود با توجه به این واقعیت که رزافه ها ظاهرا به مردم علاقه مند هستند، امید می رود انتشار اطلاعات توجه عمومی را به حراست از آن جلب کند. او گفت اطلاعات همچنین می تواند به پی بردن به اختلاف برخی از انواع زرافه و آنهایی که در خطر قرار دارند و در نهایت، حراست از حیوان کمک کند.

XS
SM
MD
LG