لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۳۴

دیدگاه های متفاوت درباره مازاد موازنه تجاری آلمان


وزرای دارایی آلمان و ایالات متحده در مورد تمرکز مازاد بودجه برلین که بزرگترین و توانمندترین اقتصاد اروپا را دارد، اختلاف نظر دارند.

جاکوب لوو، وزیر خزانه داری ایالات متحده روز چهارشنبه به برلین سفر کرد. او به همتای خود ولفگانگ شوابل، وزیر دارایی آلمان گفت آلمان باید برای ارتقای مصرف داخلی و واردات اقدامات بیشتری انجام دهد و به طور همزمان مازاد بودجه تجاری خود را کاهش دهد.

آلمان چند ساعت پیش از دیدار دو دولتمرد شکاف تجاری کشور را اعلام کرده بود که ارزش صادرات نسبت به واردات در این کشور به رقم بی سابقه تقریباً ۲۴ میلیارد دلار در ماه نوامبر افزایش یافته است.

لوو گفت «به نظر ما نرخ تقاضای داخلی و سرمایه گذاری امر مثبتی است. ما نگرانی های خود در مورد موازنه تجاری، توازن مثبت و به طور کلی مازاد موازنه تجاری را ابراز کرده ایم. من و شما می دانیم که حفظ توازن در آلمان و یا در هر کشور دیگری کار دشواری است. ما کماکان معتقدیم که سیاست هایی که سرمایه گذاری داخلی و افزایش نرخ تقاضای داخلی را ترویج می کنند برای اقتصاد آلمان و برای اقتصاد جهانی خوب خواهند بود».

آمریکا به صورت دوره ای با کسری موازنه تجاری عظیم روبرو بوده است، گرچه در ماه نوامبر سال ٢٠١٣ آمار کسری موازنه به ۳۴ میلیارد دلار رسید که پایین ترین رقم در چهار سال گذشته است.


شوابل ضمن رد توصیه لوو گفت اگر اروپا میزان واردات خود را به بیش از سطح انتظار افزایش دهد و کسری موازنه داشته باشد، وضعیت شکاف تجاری آمریکا بهتر نخواهد شد.

وزیر دارایی آلمان گفت: کسری موازنه تجاری کشورهای اروپایی کمکی به کاهش کسری موازنه تجاری ایالات متحده نخواهد کرد. در منطقه یورو، ما موازنه مثبت نداریم، اما روی هم رفته ما به دنبال یک موازنه تجاری هستیم.

آلمان برای افزایش نرخ تقاضای داخلی زیر فشار قرار گرفته تا به همسایه هایی اروپایی ضعیف تر خود - که از واحد پول یورو استفاده می کنند - کمک کند تا بتوانند سطح صادرات خود را افزایش دهند.

وزیر خزانه داری ایالات متحده در طی این سفر سه روز به جز آلمان به فرانسه و پرتقال نیز سفر خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG