لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۰

تیرانداز مونیخ یک سال برای حمله برنامه ریزی کرده بود


خانواده های قربانیان و ساکنین مونیخ به یاد قربانیان گل و شمع گذاشته اند
خانواده های قربانیان و ساکنین مونیخ به یاد قربانیان گل و شمع گذاشته اند

پلیس آلمان روز یکشنبه اعلام کرد نوجوانی که جمعه گذشته در مرکز خرید مونیخ دست به حمله مسلحانه زد و ۹ نفر را کشت، با داعش یا هیچ گروه افراطی دیگری ارتباط نداشته بلکه از یک سال پیش برای حمله خود برنامه ریزی کرده و الهام بخش او در این نقشه یک نوجوان آلمانی دیگر در سال ۲۰۰۹ بوده است.

مقامات آلمانی در یک کنفرانس خبری گفتند که شواهد نشان می دهد فرضیه آنان مبنی بر این که علی دیوید سنبلی، نوجوان ایرانی-آلمانی مهاجم، علاقمند به کشتار بوده و از افسردگی و تنهایی رنج می برده و در مدرسه مورد زورگویی قرار می گرفت.

رابرت هیمبرگر، رئیس پلیس جنایی استان باواریای آلمان گفت مهاجم مونیخ سال گذشته از شهر وینندن که در سال ۲۰۰۹ صحنه تیراندازی خشونت بار یک نوجوان ۱۷ ساله بود دیدن کرد. آن فرد در حمله به مدرسه سابق خودش ۱۵ دانش آموز و معلم را کشت.

پلیس آلمان همچنین گفته است که کلت مورد استفاده توسط علی دیوید سنبلی در کشتار روز جمعه از طریق آنلاین خریداری شده بود.

پیشتر پلیس گفته بود که در جست و جوی منزل سنبلی مقالات و کتاب هایی یافته بود که مشخصا علاقه او را به حمله مسلحانه و تیراندازی نشان می داد.

پلیس آلمان می گوید علی دیوید سنبلی احتمالا در مدرسه و توسط دیگر دانش آموزان هدف قلدری های فراوان قرار گرفته بوده چرا که در یکی از ویدئوهای زمان حمله، سنبلی فریادکشان از مورد تحقیر قرار گرفتن شکایت می کند.

پلیس همچنین احتمال ارتباط او با داعش را رد کرد و گفت او تحت تاثیر آندرس بریویک مهاجم نروژی است که پنج سال پیش ۷۷ دانش آموز را هدف تیراندازی قرار داد و کشت.

به نوشته واشنگتن پست، یک مقامی که نمی خواست نامش منتشر شود گفت به نظر می رسد علی سنبلی افرادی را که چهره خارجی داشتند از سر هدف قرار می داد.

XS
SM
MD
LG