لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۱

وحشت در مونیخ: نوجوان آلمانی-ایرانی ۹ نفر را کشت، انگیزه حمله معلوم نیست


شهروندان مونیخ یاد قربانیان را با گل و عکس گرامی میدارند
شهروندان مونیخ یاد قربانیان را با گل و عکس گرامی میدارند

یک نوجوان ۱۸ ساله عصر جمعه اول مرداد در شهر مونیخ آلمان در یک رستوران به روی مردم آتش گشود و سپس خود را کشت. پلیس گفت انگیزه اقدام او هنوز "نامشخص" است. پلیس آلمان نام فرد مهاجم را علی دیوید سنبلی یک تبعه آلمانی- ایرانی اعلام کرد.

مقام های رسمی مونیخ تایید کرده اند تعداد کشته ها به ۹ نفر رسید و ۱۶ نفر در این تیراندازی زخمی شده اند. به گفته این مقامات، ارتباطی بین مهاجم و گروههای تروریستی نظیر داعش پیدا نشده است.

دادستان مونیخ نیز اعلام کرد که فرد تیرانداز به تنهایی اقدام کرده و انگیزه های سیاسی نداشته است.

علی دیوید سنبلی متولد و بزرگ شده مونیخ بود. پدر و مادر او در دهه ۹۰ میلادی به آلمان پناهنده و در این کشور ساکن شدند. پدر او به عنوان راننده تاکسی در فرودگاه مونیخ کار می کند.

پلیس آلمان می گوید علی دیوید سنبلی به تیراندازی و کشتار علاقه داشت. ماموران تحقیق پلیس شب گذشته منزل او را بازرسی کردند و تعداد زیادی کتاب درباره کشتار جمعی در اتاق او پیدا کردند. از جمله یک کتاب به نام: "توحش ذهنی: چرا دانش آموزان می کشند"

عامل تیراندازی مونیخ در این شهر به نام "دیوید سنبلی" شناخته می شد. پلیس می گوید او به افسردگی مبتلا بود و آندرس بریویک، مهاجمی که پنج سال پیش در نروژ دست به کشتار دانش آموزان زد و ۷۷ نفر را کشت الهام بخش او بوده است.

دیلی میل می نویسد علی دیوید سنبلی که در مدرسه از قلدری دیگران رنج کشیده بود از طریق یک حساب جعلی فیسبوک دخترانه افرادی را برای غذا و نوشیدنی در ساعت چهار عصر به مرکز خرید دعوت کرده بود.

پلیس آلمان از مردم خواست در صورت فیلمبرداری از محل و عملیات پلیس، آن را در شبکه های اینترنتی منتشر نکنند؛ چرا که ممکن است این تصاویر مورد سوء استفاده قرار بگیرند.

ویدئوی تیراندازی در مرکز خرید شهر مونیخ
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:13 0:00

باراک اوباما در واکنش به تیراندازی مونیخ با قربانیان همدردی کرد.

اوباما در پیام تلویزیونی گفت که آلمان متحد نزدیک ما است و با تمام نیرو در کنار آنها خواهیم بود.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت هنوز دقیق نمی دانیم وضعیت مونیخ چیست اما قلب های ما همراه کسانی است که در این حادثه آسیب دیدند.

این دومین حمله در هفته جاری است که در آلمان و در همین منطقه روی می دهد.

پلیس آلمان یک پناهجوی افغان را که دوشنبه شب با چاقو و تبر به مسافران قطاری در ایالت جنوبی باواریا حمله کرد، از پای در آورد. ماموران پلیس آلمان بعدا از خانه او یک پرچم گروه داعش پیدا کردند.

اواخر اردیبهشت ماه نیز یک مهاجم مسلح به چاقو در یک ایستگاه قطار واقع در ۲۵ مایلی شهر مونیخ مرکز باواریا، یک نفر را به کشتن داد و سه نفر دیگر را زخمی کرد.

XS
SM
MD
LG