لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۳

محاکمه گارد سابق ۹۴ ساله اردوگاه آشویتس در آلمان


نجات یافتگان آشویتس
نجات یافتگان آشویتس

محاکمه یک گارد سابق ۹۴ ساله در اردوگاه آشویتس روز پنجشنبه در دادگاهی در آلمان آغاز شد. او به مشارکت در کشتار دستکم ۱۷۰ هزار تن متهم است.

به گزارش رویترز، رینهولد هانینگ در ۲۰ سالگی بعنوان یک گارد "وافن اس اس" - شاخه نظامی حزب نازی -در اردوگاه مرگ در لهستان اشغالی وارد خدمت شد. در آنجا نازی ها یک میلیون و ۱۰۰ هزار یهودی را کشتند.

هانینگ، که عینک سیاهی به چشم زده بود و کت قهوه ای رنگ تیره ای به تن داشت، در میان حضور سنگین پلیس وارد دادگاه در شهر دتمولد شد. جلسات به دلیل سن او به دو ساعت در روز محدود شده است.

دادستان ها گفتند هانینگ در ۱۸ سالگی داوطلبانه به "وافن اس اس" پیوست و پیش از آن که در ژانویه ۱۹۴۲ به آشویتس منتقل شود، در مراحل اولیه جنگ جهانی دوم در اروپای شرقی می جنگید.

هانینگ که با اتهامات دفتر دادستانی در دورتموند و نیز ۳۸ شاکی مشترک از مجارستان، اسرائیل، کانادا، بریتانیا، آمریکا و آلمان روبرو است، شهادت های زندانیان سابق اردوگاه را خواهد شنید.

"دفتر رسیدگی به جنایات جنگی نازی ها" دریافته است که هانینگ تا دست کم تا ژوئن ۱۹۴۴ به عنوان گارد در آشویتس کار می کرد.

او در بیانیه ای به دادستانی تائید کرده است که به عنوان گارد خدمت کرد، اما شرکت در کشتارها، بخشی از "راه حل نهایی" نازی برای از بین بردن یهودیان اروپا را تکذیب می کند.

دادستان ها می گویند ماشین آدمکشی نازی به افرادی مانند هانینگ که از زندانیان مراقبت می کردند متکی بود، و او را به شتاب بخشیدن به کشتار، یا دستکم تسهیل آن، متهم می کنند.

XS
SM
MD
LG