لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۳

محاکمه عضو سابق نازی ها در ۹۳ سالگی


محاکمه عضو سابق نازی ها در ۹۳ سالگی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:36 0:00

اسکار گرونینگ، ۹۳ ساله، از طرفداران حزب آلمان نازی، روز سه شنبه به پای میز محاکمه کشانده شد. این اولین روز محاکمه او بود. او متهم است در جرم کشتار یهودیانی که سازمان اطلاعات نازی به اتاق های گاز فرستاد، شریک بوده است.

فقط طی ۳ ماه در سال ۱۳۲۳ خورشیدی، حدود ۴۲۵ هزار یهودی از مجارستان به زندان مخوف آشویتس در لهستان فرستاده شدند که حداقل سه-چهارم آنها مستقیماً به اتاق گاز فرستاده شدند.

اسکار گرونینگ می گوید از جنبه اخلاقی گناهکار است.

اتهام او دست داشتن در قتل ۳۰۰ هزار نفر در زندان آشویتس یا همان اردوگاه مرگ نازی ها است. گرونینگ گفته طرفدار پرحرارت نازی های حاکم بر آلمان بود و در سن ۲۱ سالگی بعنوان حسابدار به آشویتس فرستاده شد.

برخلاف دیگر نازی ها که در چنین اردوگاه هایی کار کرده اند، گرونینگ در مصاحبه های متعدد از آن دوران صحبت کرده است.

یکی از وظائف او تحویل گرفتن وسائل شخصی مانند چمدان و پول و غیره زندانیان جدید و ارسال آن وسائل به دفتر سازمان اطلاعات نازیها در برلین بوده تا به دیگر منابع مالی نازی ها افزوده شود. به این دلیل او را حسابدار آشویتس میخواندند.

در آغاز محاکمه، گرونینگ به قضات گفت این تصمیم آنهاست که او را رسماً در کشتار میلیون ها یهودی شریک جرم بدانند یا نه. دادستانی او را مجرم درجه یک نمی داند.

متهم ۹۳ ساله گفت پس از مشاهده اولین کشتار درخواست انتقال کرد اما پذیرفته نشد. در صورتیکه دادگاه او را گناهکار بداند با محکومیت حداکثر ۱۵ سال زندان مواجه خواهد بود.

گرونینگ تاکنون متهم نشده بود زیرا نظام قضایی آلمان با وکیل او موافق بود که اَعمال حسابدار سابق حتی در حد یک شریک جرم نبوده است.

اما دادستانی هانوفر پرونده را اکنون به دادگاه آورده است. حدود ۲۰ تظاهر کننده جوان به شهر لونبرگ رفته بودند و در مقابل دادگاه در همبستگی با قربانیان نازی ها و اجرای عدالت بنفع بازماندگان دست به تظاهرات زده بودند.

شماری از یهودیانی که از آشویتس جان سالم بدر برده بودند نیز به محل محاکمه آمده بودند. اما هیچ یک نسبت به گرونینگ ابراز احساسات منفی نکردند.

XS
SM
MD
LG