لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۳

آلمان خواستار یک سیاست واحد اروپایی درباره بحران مهاجرت شد


آلمان خواستار یک سیاست واحد اروپایی درباره بحران مهاجرت شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:37 0:00

به دنبال افزایش شمار پناهجویانی که قصد ورود غیرقانونی به اروپا دارند، صدراعظم آلمان روز سه‌شنبه گفت اتحادیه اروپا در زمینه مهاجرپذیری باید سیاستی "یکدست و هماهنگ" در پیش بگیرد.

به گفته آنگلا مرکل، مسؤلیت رسیدگی به وضعیت ده‌ها هزار پناهجو و مهاجری که به قاره اروپا پناه می‌آورند، تنها به عهده تک تک کشورهای اروپا نیست، بلکه کمیسیون اروپا نیز باید بخشی از این مسؤلیت را برعهده بگیرد.

وی در نشست خبری مشترک با نخست وزیر اسپانیا در برلین تاکید کرد که "ما در زمینه ایجاد مراکز ثبت نام پناهجویان در یونان و ایتالیا، به توافق رسیدیم تا کسانی که حق اقامت در اروپا را ندارند به کشورهایشان بازگردانده شوند، اما به جنگ زدگان و برخی کسانی که در کشورشان تحت پیگرد قرار گرفته‌اند اجازه اقامت در اروپا داده شود."

همزمان در روز سه‌شنبه، صدها پناهجو پس از یک وقفه کوتاه در مجارستان، با قطار وارد وین پایتخت اتریش شدند و بسیاری از آنها بلافاصله با قطار دیگری راهی آلمان شدند.

مقامات مجارستان اقدام به بستن ایستگاه اصلی قطار بوداپست کردند، که منجر به سرگردانی چند ساعته صدها پناهجو که قصد رفتن به اتریش و آلمان را داشتند، شد.

آلمان، که یکی از مقصدهای اصلی پناهجویان است، انتظار دارد امسال ۸۰۰ هزار نفر به این کشور مهاجرت کنند؛ رقمی که چهار برابر سال آمار سال گذشته است.

به دنبال بالا گرفتن خشونت و ناآرامی در برخی کشورهای خاور میانه و شمال آفاریقا، اروپا با بزرگترین بحران مهاجرت پس از جنگ جهانی دوم روبرو شده است. ماه گذشته با ورود ۱۰۷ هزار و ۵۰۰ پناهجو به مرزهای اتحادیه اروپا، رکوردی تازه در این زمینه رقم خورد.

بسیاری از پناهجویان که عمدتا از کشورهای بحران‌زده خاور میانه و شمال آفریقا هستند، در مسیرهای خطرناکی که قاچاقچیان انسان پیش پای آنها می‌گذارند، جان خود را از دست می‌دهند.

با درخواست وزیران کشور آلمان، فرانسه و بریتانیا، نشست اضطراری اتحادیه اروپا در مورد این بحران، روز چهاردهم سپتامبر (۲۳ شهریور ماه) برگزار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG