لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۸

آلمان سه مظنون به جاسوسی از یک شهروند اوکراینی را بازداشت کرد


پرچم کشورهای آلمان و اوکراین در کنار یکدیگر
پرچم کشورهای آلمان و اوکراین در کنار یکدیگر

دفتر دادستانی آلمان روز جمعه ۱ تیر اعلام کرد که سه شهروند خارجی با تابعیت‌های اوکراینی، روسی، و ارمنی به ظن همکاری با یک سرویس مخفی خارجی در آلمان بازداشت شده‌اند.

به گفته مقامات قضائی آلمان، این سه شهروند از سوی یک سرویس مخفی خارجی ماموریت داشتند درباره یک شهروند اوکراینی مقیم آلمان به گردآوری اطلاعات بپردازند.

مقامات آلمانی نام کشوری را که این سرریس مخفی به آن تعلق دارند اعلام نکرده‌اند.

در این بیانیه از جمله به عملیات این سه تبعه خارجی برای شناسایی کافه‌ای در شهر فرانکفورت در روز چهارشنبه ۳۰ خرداد اشاره شده است. بنا بر این گزارش قرار بود این کافه محل حضور شهروند اوکراینی مورد نظر این عملیات باشد.

آلمان در ماه‌های گذشته موفق شد موارد متعددی از موارد جاسوسی در این کشور را شناسایی کند.

از جمله این موارد می‌توان به طرح خرابکاری یک مظنون روسی در تاسیسات نظامی آمریکایی، ظن جاسوسی برای چین از سوی کارمند یکی از قانونگذاران اتحادیه اروپا، و همچنین پرونده مربوط به ارائه فناوری حساس به چین از سوی سه شهروند مظنون آلمانی نام برد.

بر پایه گزارشی که سازمان امنیت داخلی آلمان این هفته منتشر کرد، در پی اخراج ششصد دیپلمات روسی از کشورهای اروپایی - اقدامی که ضربه اطلاعاتی سنگینی به روسیه محسوب می‌شود - این کشور تلاش کرده است که با توسل به ابزار باجگیری و مشوق‌های مالی، از شهروندان آلمانی برای مقاصد جاسوسی بهره گیرد.

دفتر فدرال حفاظت از قانون اساسی آلمان روز سه‌شنبه ۲۹ خرداد، در گزارشی اعلام کرد که سرویس‌های اطلاعاتی روسیه به رغم تلاش‌های غرب برای محدود کردن عملیات آنها از زمان تهاجم مسکو به اوکراین، هزینه‌های زیادی را برای جذب جاسوس در آلمان صرف کرده‌اند.

پیشتر روسیه ادعاهای آلمان درباره جاسوسی از این کشور را رد کرده بود.

در تنظیم این خبر از گزارش خبرگزاری رویترز استفاده شده است.

XS
SM
MD
LG