لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۷

دادستان‌های آلمان یک ایرانی-آلمانی را به اقدام برای آتش‌زدن کنیسه متهم کردند


افسران پلیس در حال نگهبانی از یک کنیسه یهودیان در آلمان. (آرشیو)
افسران پلیس در حال نگهبانی از یک کنیسه یهودیان در آلمان. (آرشیو)

دادستان‌های آلمان روز پنجشنبه یک شهروند دوتابعیتی ایرانی-آلمانی را به اقدام برای آتش‌زدن یک کنیسه به دستور جمهوری اسلامی ایران متهم کردند.

دفتر دادستانی فدرال آلمان در بیانیه‌ای اعلام کرد یک میانجی که «از طرف سازمان‌های ناشناس حکومت ایران عمل می‌کرد» به «بابک. ج» دستور داد یک کنیسه‌، محل نیایش یهودیان، در منطقه نوردراین-وستفالن را به آتش بکشد.

پس از آن، متهم تلاش کرده یکی از آشنایان خود را متقاعد کند کنیسه‌ای در دورتموند را با استفاده از کوکتل مولوتف به آتش بکشد اما او نپذیرفته است.

به گفته دادستان‌ها، میانجی «بابک. ج» سپس از او می‌خواهد یک کنیسه دیگر در شهر بوخوم را هدف حمله قرار دهد اما او از ترس شناسایی شدن در صورت حمله به این کنیسه تحت نظارت شدید، از این کار خودداری می‌کند و در عوض، یک مدرسه مجاور کنیسه را به آتش می‌کشد.

انتشار این خبر در حالی است که رسانه‌های یونانی، چندی‌ پیش گزارش دادند مقامات این کشور با کمک موساد سازمان اطلاعاتی اسرائیل، دو نفر از پاکستانی‌های ایرانی‌الاصل را که قصد حمله به اهداف اسرائیلی از جمله یک رستوران یهودی و یک کنیسه را داشتند، دستگیر کردند.

در اواخر بهار سال گذشته نیز یک مقام ارشد اسرائیلی اعلام کرد سازمان اطلاعاتی ترکیه با کمک موساد ۱۰ عضو یک گروه تروریستی جمهوری اسلامی ایران را که تلاش داشتند سفیر پیشین اسرائیل و همسرش را در استانبول ترور کنند، بازداشت کرده است.

XS
SM
MD
LG