لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۱

یک عراقی در آلمان به اتهام «نسل‌کشی ایزدی‌ها» به حبس ابد محکوم شد


ديوان عالی فدرال آلمان، عکس از آرشیو
ديوان عالی فدرال آلمان، عکس از آرشیو

دادگاهی در شهر فرانکفورت آلمان یک شهروند عراقی‌تبار را که به گروه داعش پیوسته بود به اتهام مشارکت در نسل‌کشی ایزدی‌ها به حبس ابد محکوم کرد. همسر آلمانی او نیز به ۱۰ سال حبس محکوم شد.

خبرگزاری فرانسه روز سه‌شنبه نهم آذر در گزارشی نوشت طاها الجمیلی ۲۹ ساله که در سال ۲۰۱۳ به گروه «دولت اسلامی» (داعش) پیوست، به اتهام‌هایی چون نسل‌کشی ایزدی‌ها، ارتکاب جنایت علیه بشریت منجر به مرگ، جنایات جنگی، مشارکت و همدستی در جنایات جنگی، و وارد آوردن جراحات فیزیکی منجر به مرگ مجرم شناخته شد.

این گزارش می‌گوید پس از اعلام حکم، متهم این پرونده از هوش رفت و روند دادگاه به طور موقت تعلیق شد.

ایزدی‌، یا یزیدی‌‌‌ها، که اقلیتی در شمال عراق هستند، مورد حمله داعش قرار گرفتند. افراد داعش مردان ایزدی را کشتند، به زنان‌ آن‌ها تجاوز کردند، و کودکانشان را به عنوان نیروی جنگی به کار گرفتند.

در ماه مه، گزارشگر ویژه سازمان ملل اعلام کرد مدارک و شواهد کافی برای «ارتکاب نسل‌کشی» از سوی گروه داعش علیه یزیدی‌ها را به دست آورده است.

دادستان‌های پرونده گفتند طاها الجمیلی متهم این پرونده، و جنیفر ونیش، همسر آلمانی او، در جریان اقامت خود در موصل در عراق در سال ۲۰۱۵ یک زن ایزدی و یک بچه را به عنوان «برده» خریده بودند و در خدمت خود داشتند.

آن‌ها بعد از آن به فلوجه تغییر مکان دادند. طاها الجمیلی متهم است که این دختربچه پنج ساله را به این دلیل که تشکش را خیس کرده بود، در دمای ۵۰ درجه سانیتگراد به پنجره بیرون از ساختمان زنجیر کرد و این دختر بر اثر تشنگی شدید جان سپرد.

مادر این دختر پیشتر در دادگاه‌هایی در مونیخ و فرانکفورت حاضر شده و در مورد شکنجه و مرگ دخترش شهادت داده بود.

همسر آلمانی متهم هم به اتهام «ارتکاب جنایت علیه بشریت از راه برده‌داری» و «مشارکت در قتل دختر از راه کمک‌ نکردن به او» به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

XS
SM
MD
LG