لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۰

طرح ترور رئیس جمهوری پیشین آمریکا نقش برآب شد


جرج بوش، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده در حاشیه مراسمی در یک ورزشگاه در تگزاس ۶ اکتبر ۲۰۱۹
جرج بوش، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده در حاشیه مراسمی در یک ورزشگاه در تگزاس ۶ اکتبر ۲۰۱۹

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا اعلام کرد یک مظنون ساکن اوهایو در بازجویی‌ها اعتراف کرده که به دنبال راهی برای کشتن جرج بوش پسر، چهل و سومین رئیس جمهوری ایالات متحده بوده ‌است.

براساس اعلام اف بی آی، این مظنون عراقی‌تبار که شهاب نام دارد ۵۲ ساله است ، از سال ۲۰۲۰ با ویزای توریستی وارد آمریکا شده و بهار ۲۰۲۱ هم درخواست پناهندگی کرده ‌است.

به گزارش اف بی آی شهاب که قبل از اقامت در آمریکا با داعش در ارتباط بوده، پاییز گذشته با سفر به دالاس تگزاس از خانه جرج بوش فیلمبرداری کرده و قصد داشته با همکاری گروهی از اعضای داعش و انتقال آنها از خاک مکزیک به داخل آمریکا، رییس جمهور اسبق را ترور کند.

این مرد عراقی‌تبار، همچنین اعتراف کرده که بین سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۶ «بسیاری از آمریکایی‌ها» را به‌عنوان بخشی از «مقاومت عراق» کشته و حتی خودرویی را با مواد منفجره پر کرده و منتظر عبور سربازان آمریکایی برای انفجار آن بوده است.

انگیزه این مرد از اقداماتش، گرفتن انتقام خون صدام حسین و حمله نیروهای آمریکایی به عراق در سال ۲۰۰۳ عنوان شده ‌است.
جسیکا نایت، دستیار دادستان ایالات متحده روز سه شنبه گفت:«شهاب به اتهام اقامت غیرقانونی در آمریکا به ۱۰ سال زندان محکوم می‌شود و در صورت اثبات توطئه ترور بوش نیز به ۲۰ سال زندان محکوم خواهد‌شد.»

XS
SM
MD
LG