لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۳

وزیر دفاع آمریکا در هنگام ۱۱ سپتامبر و معمار جنگ عراق درگذشت


رامسفلد در کنار بوش - اکتبر ۲۰۰۶
رامسفلد در کنار بوش - اکتبر ۲۰۰۶

دونالد رامسفلد وزیر دفاع ایالات متحده در دوران ریاست جمهوری جرالد فورد و جرج واکر بوش در ۸۸ سالگی درگذشت.

آقای رامسفلد سیاستمداری کهنه‌کار بود که مناصب رده بالا و مهمی مانند رئیس دفتر کاخ سفید و عضویت در کنگره آمریکا را در کارنامه داشت اما عموما به نقشش در دولت جرج بوش پسر و تصدی وزارت دفاع آمریکا در سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۶ شناخته می‌شود.

او که در زمان حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ گروه القاعده در خاک آمریکا عهده‌دار وزارت دفاع بود، نقشی کلیدی در پاسخ ایالات متحده و حمله به افغانستان و سرنگونی طالبان داشت و سپس حمله به عراق و سرنگونی حکومت صدام را در دستور کار قرار داد.

به این ترتیب در ادبیات سیاسی آمریکا و خاورمیانه او را به عنوان معمار حمله به عراق می‌شناسند که در داخل ایالات متحده منتقدان زیادی داشت و بسیاری او را متهم می‌کردند که توجیه مناسب و کافی برای حمله به عراق در اختیار نداشته است.

همزمان افشای بدرفتاری با زندانیان متهم به تروریسم در زندان ابوغریب باعث بالا گرفتن انتقادها از او شد تا جایی که سه بار از مقام خود استعفا کرد.

پرزیدنت جرج واکر بوش که دو بار با استعفای رامسفلد مخالفت کرده بود در نهایت در نوامبر ۲۰۰۶ تن به جایگزینی او داد و با تکریم فراوان از او خبر داد که هر دو به این نتیجه رسیده‌اند وزارت دفاع نیاز به تغییر دارد.

این تصمیم تنها یک روز پس از شکست جمهوری‌خواهان در انتخابات آن زمان کنگره آمریکا رخ داد و دو سال بعد کمیته تحقیق سنای آمریکا به ریاست جان راکفلر، سناتور دموکرات در گزارشی اعلام کرد دولت جرج بوش، بر اساس «اطلاعات نادرست» به عراق حمله کرده است.

آقای رامسفلد بعدها در کتاب خاطراتش از تصمیم حمله به عراق دفاع کرد اما در برخی از مواضع خود تجدیدنظر کرد و گفت که آرزو می‌کند می شد جهانی بدون جنگ داشت.

نام کتاب خاطرات دونالد رامسفلد «دانسته و نادانسته» است و ترمی که او برای تحلیل داده‌های منجر به تصمیم‌گیری برای حمله با عنوان «نادانسته‌های دانسته و نادانسته‌های نادانسته» استفاده می‌کرد در رسانه‌ها و ادبیات سیاسی آمریکا معروف شده است.

XS
SM
MD
LG