لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۰

گشایش درمانگاه تخصصی در زامبیا توسط جرج بوش


جرج بوش در زامبیا
جرج بوش در زامبیا

چهل و سومین رئیس جمهوری آمریکا در زامبیا درمانگاهی تخصصی برای تشخیص و درمان زودهنگام سرطان گردن رحم گشوده است.

جرج دبلیو بوش- رئیس جمهوری پیشین آمریکا- این هفته به آفریقا سفر کرده تا یکی از مبلغان برنامه های پیشگیری و درمان سرطان گردن رحم باشد. بسیاری از زنان آفریقایی که به این نوع سرطان مبتلایند، به ایدز هم مبتلا هستند.

جرج بوش که دوران هشت سالۀ ریاست جمهوری اش در وجوه سیاسی و اقتصادی- به سبب سیاستهای ناکارآمد اقتصادی و آغاز و ادامۀ جنگهایی که مخالفان فراون داشت- مورد انتقاد شدید بوده وهست، از زمان پایان دوران ریاست جمهوری اش، کوششی آرام و بی سر و صدا را برای پیوستن به جریان مبارزه با ایدز در آفریقا پی گرفته است.

آقای بوش و همسرش در زامبیا درمانگاهی را گشوده اند که تخصص آن، تشخیص و درمان زودهنگام سرطان گردن رحم است.

رئیس جمهوری سابق آمریکا طی مراسم گشایش این درمانگاه، گفت:«ما که در آمریکا زندگی می کنیم و از مواهب بسیاری برخورداریم، باید به کمک کسانی بشتابیم که به ما و کمک ما نیاز دارند و در شرایط دشواری به سر می برند.»

آقای بوش برای برنامه های تشخیص و درمان سرطان گردن رحم تاکنون بیش از هشتاد و پنج میلیون دلار کمک مالی گردآورده است. وی در سال ۲۰۰۳ اجرای طرحی را برای درمان ایدز آغاز کرد و پانزده میلیارد دلار گرد آورد. مرکزی که وی تأسیس کرده، مرکز جرج دبلیو بوش نام دارد که کوشیده طی سالهای اخیر از طریق همکاری با چند نهاد دیگر، با رساندن درمانهای لازم به مبتلایان ایدز، بر طول عمر شمار بسیاری از آفریقاییانِ اچ.آی.وی. مثبت بیافزاید.

زامبیا از نظر آمار زنان مبتلا به سرطان گردن رحم، رتبۀ دوم را در جهان دارد. آنچه به عمق مشکل می افزاید، آن است که بسیاری از زنانی که به این نوع سرطان گرفتارند، به ایدز هم مبتلا هستند و ضعف سیستم ایمنی بدنشان، باعث وخامت وضعیت جسمیشان می شود.

جرج بوش که با همسرش لارا به زامبیا سفر کرده ، گفت:«اگر زنی از ایدز نجات یابد اما سرطان گردن رحم جانش را بگیرد، سرنوشت بسیار اندوهباری داشته است. از این روی، مرکز بوش و دوستان و همراهانش، در تلاشند تا مانع از آن شوند که زنانی به چنین سرنوشتی دچار شوند.»

جرج دبلیو بوش در میهن خود مورد انتقاد جدی است و دوران ریاست جمهوری وی، دورانی بحث انگیز تلقی می شود که حملات تروریستی یازده سپتامبر ۲۰۰۱، جنگهای طولانی افغانستان و عراق، و رکود شدید اقتصادی که درنهایت عالمگیر شد، دررأس گرفتاریهای آن تلقی می شوند.

در زامبیا و بسیاری دیگر از نقاط آفریقا اما، بوش به سبب نجات جان شماری از بیماران محبوبیت دارد. آقای بوش می گوید که به تلاش خود در این راستا ادامه خواهد داد و سخنگو و حامی متبلایان به بیماریهای فراگیرعرصۀ جهانی خواهد ماند.
XS
SM
MD
LG