لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۷

انتقادهای وزیر دفاع پیشین اوباما از دولت او در یک کتاب


باراک اوباما و ربابرت گیتس در مراسم تودیع او به عنوان وزیر دفاع، ۳۰ ژوئن ۲۰۱۱، پنتاگون.
باراک اوباما و ربابرت گیتس در مراسم تودیع او به عنوان وزیر دفاع، ۳۰ ژوئن ۲۰۱۱، پنتاگون.

انتقادهای گیتس از مواضع و عملکرد باراک اوباما، جو بایدن و هیلاری کلینتون می تواند بر انتخابات آینده ریاست جمهوری تاثیر بگذارد

کاخ سفید و رهبران جمهوری خواه به کتاب تازه ای نوشته رابرت گیتس، وزیر دفاع پیشین ایالات متحده، که بخش هایی از آن انتشار یافته و کتاب کامل آن نیز به زودی راهی بازار می شود، واکنش نشان داده اند.

در این کتاب آقای گیتس نظر چندان مثبتی به مواضع و رویکردها و عملکرد باراک اوباما، جو بایدن و هیلاری کلینتون ابراز نکرده و انتقادهایی از آنها کرده است که ضمن تقدیر از زحمات آقای گیتس در مقام وزیر پیشین به دفاع کاخ سفید از آقای بایدن منتج شده است.

رابرت گیتس در کتاب خود نوشته است که کاخ سفید تحت ریاست جمهوری باراک اوباما بسته ترین فضای تعامل را از دوران ریاست جمهوری ریچارد نیکسون تاکنون برای وی تداعی کرده است.

گیتس در کتاب خاطراتش باراک اوباما را مردی با شخصیت توصیف می کند که از نظر راهبردی به عملکرد دفاعی و استراتژی جنگی تیم خود بی اعتماد بوده است.
وی در این حال خاطرنشان می کند که درمورد تعهد اوباما به اصل جنگ تردیدی نداشته و تنها اعمال شیوه های وی را تایید نمی کرده است.

جان مک کین، سناتور جمهوریخواه، روز سه شنبه به شبکه آمریکایی سی ان ان گفت که نوشته های گیتس در کتاب وی تاثیر شگرفی بر اوضاع و شرایط و بازیگران کنونی عرصه سیاست آمریکا خواهد گذارد.

انتقاد گیتس از هیلاری کلینتون و جو بایدن با توجه به آن که به نظر می رسد هر دو در میان نامزدهای انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا باشند،‌ از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

رابرت گیتس که دو سال با سمت وزیر دفاع درکابینه اوباما فعالیت کرد، از سیاستگران شاخص جمهوری خواه و از بازیگران مهم صحنه سیاست دوران ریاست جمهوری جورج بوش به شمار می رود.

آنچه به عنوان انتقاد از هیلاری کلینتون، وزیر سابق امور خارجه آمریکا در این کتاب مطرح شده، مورد حمایت شماری از تحلیلگران سیاسی نیز قرار گرفته است. کریستن کوکووسکی، سخنگوی کمیته ملی سنای جمهوری خواهان (هسته مرکزی حزب جمهوری خواه)، نیز از جمله آنان است. خانم کوکووسکی گفته است که خانم کلینتون به این شهرت دارد که هنگام اتخاذ تصمیم، سیاست را به اصول ترجیح می دهد.

رابرت گیتس همچنین در کتاب خود آورده که به خاطر دارد خانم کلینتون به آقای اوباما گفته بود که موضع جورج بوش در قبال اعزام نیروی نظامی به عراق در سال ۲۰۰۷ سیاسی بوده است نه نظامی یا امنیتی.
XS
SM
MD
LG