لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۹

بیانیه کاخ سفید: حمایت از بایدن، تقدیر از گیتس


جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا
جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا
در پی انتشار بخشی از محتوای کتاب خاطرات رابرت گیتس، وزیر دفاع پیشین آمریکا، که به زودی به بازار عرضه می شود، کاخ سفید در واکنش به اظهار نظر آقای گیتس در مورد سیاست خارجی جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا، و در حمایت از آقای بایدن، بیانیه ای صادر کرد.

به دنبال صدور این بیانیه، بیانیه ای نیز از سوی همان منبع کاخ سفید - کیتلین هیدن، سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید - انتشار یافت که در آن از خدمات رابرت گیتس در مقام وزیر دفاع تقدیر شده است. متن این بیانیه که کاخ سفید آن را منتشر کرده چنین است: «رئیس جمهوری آمریکا عمیقا قدردان خدمات باب گیتس در مسند وزارت دفاع آمریکا و پیشینه طولانی خدمت وی به کشور است».

در این بیانیه آمده است: «همان گونه که از گزارش های گوناگونی که در سال های اخیر درمورد مواضع و رویکردهای آقای اوباما منتشر شده، بر می آید، رئیس جمهوری آمریکا همواره در تلاش بوده و هست تا به هدف تضعیف و در نهایت خنثی کردن فعالیت های القاعده برسد و در ضمنِ تلاش برای شکست دادن القاعده، طرح خروج نیروهای نظامی آمریکا از عراق تا پایان سال جاری را دنبال کند.

بیانیه کاخ سفید می افزاید: روند همیشگی و سبک و سیاق تصمیم گیری رئیس جمهوری آمریکا آن است که موارد گوناگون حوزه سیاست خارجی را میان اعضای کابینه اش به بحث و گفت و گو می گذارد و از این راه، با نظرهای گوناگون آشنا می شود و طیفی گسترده تر از پیشنهادها را در مورد مواضع ایالات متحده در جامعه جهانی به بررسی می گذارد و بر مبنای آن، استنتاج و تصمیم گیری می کند.

این بیانیه می نویسد: رئیس جمهوری آمریکا همزمان با انتشار کتاب آقای گیتس، برای وی آرزوی موفقیت دارد. آقای اوباما همچنین آرزو می کند که جراحت اخیر آقای گیتس هرچه زودتر التیام یابد.»

کاخ سفید روز سه شنبه از جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا، در برابر انتقادهای رابرت گیتس از سیاست های بایدن در کتاب تازه اش، دفاع کرد. این اعلام حمایت کاخ سفید در واکنش به بخش های منتشر شده از کتاب تازه ای بوده است که رابرت گیتس، وزیر دفاع پیشین آمریکاآن را نوشته است و در آن از آقای بایدن انتقاد کرده و عملکرد او را در عرصه سیاست خارجی نادرست ارزیابی کرده است.

باراک اوباما با این نظر آقای گیتس مخالف است و این مخالفت را به واسطه بیانیه کاخ سفید ابراز کرده است. در این بیانیه که توسط کیتلین هیدن، سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید نوشته و منتشر شده، آمده است:«جو بایدن یکی از بهترین دولتمردان آمریکایی است که به پیشرو بودن این کشور در عرصه سیاست جهان خدمات بسیاری کرده و در این راستا بسیار موثر بوده است. آقای بایدن از نقش رهبری اش در سیاست های بالکان گرفته تا کوشش هایش برای پایان دادن به جنگ در عراق، از صدیق ترین خادمان آمریکاست و آقای اوباما هر روز از مشورت با وی بهره می گیرد.»

گفتنی است که رابرت گیتس در کتابی که با عنوان «انجام وظیفه: خاطرات وزارت دوران جنگ» نگاشته که به زودی به بازار عرضه می شود، ضمن آن که بایدن را مردی شریف خوانده، از رویکردهای وی در عرصه سیاست خارجی انتقاد کرده و گفته است که وی در طول دهه ها خدمت دولتی، همواره در زمینه سیاست خارجی دچار اشتباه بوده است.
XS
SM
MD
LG