لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۳

سیر می تواند خطر آلودگی شیرخشک را کاهش دهد


برپایه نتایج یک پژوهش تازه، سیر می تواند خطر آلودگی شیر خشک کودک را کاهش دهد.

نتایج یک تحقیق جدید حاکی از آن است که دیالیل، آژوئنه و سولفید موجود در سیر می تواند کرونوباتر ساکازاکی، ماده آلوده کننده و مرگبار موجود در شیر خشک کودک را نابود کند.

ژیانونان لو، استادیار مهندسی امنیت غذایی در دانشکده «سیستم های غذا و زمین» دانشگاه بریتیش کلمبیا در کانادا و یکی از نویسندگان مقاله تحقیقی در این زمینه گفته است «اثر این دو نوع ماده (موجود در سیر) تاثیر بسیار عمیقی بر نابود کردن ماده موسوم به سی ساکازاکی دارد که در روند تولید مواد غذایی تولید می شود».

این محقق دانشگاه کانادایی خاطرنشان کرده است این مواد موجود در سیر از این خاصیت برخوردار هستند که پاتوژن موجود در مواد غذایی را پیش از آن که به مصرف کننده برسند، نابود کنند.

سی ساکازاکی نوعی پاتوژن موجود در مواد غذایی است که گاهی در پودر شیر خشک نوزادان و دیگر غذاهای غنی شده یافت می شوند.

عفونت ناشی از وجود سی ساکازاکی در مواد غذایی نادر است، اما وجود آن در شیرخشک نوزادان اغلب کشنده است. وجود این ماده در جریان خون کودک مسموم کننده است و در موارد حاد می تواند به مننژیت و مرگ نوزاد منتهی شود. شیوع سی ساکازاکی در کشورهای سراسر جهان مشاهده شده است.

اما یافته های این تحقیق به معنای آن نیست که نوزادان باید شیرخشکی بنوشند که طعم سیر دارد.

بنا به گفته دکتر لو، سیر حاوی موادی است که می توان از آن در مراحل مختلف تولید مواد غذایی، از روند تولید گرفته تا بسته بندی و تحویل و توزیع از آن استفاده کرد.

او می گوید «معمولاً از مواد شیمیایی مثل کلرین برای تمیز کردن لوله هایی استفاده می شود که برای تولید محصولات شیر به کار می روند اما مواد موجود در سیر را می توان به عنوان تمیزکننده های طبیعی جایگزین استفادهاز کلرین کرد».

وی یادآوری می کند ما معتقدیم که این مواد طبیعی برای محافظت از نوزادان در برابر مسمویت با پاتوژن مفید هستند.

این مقاله تحقیق در نشریه «میکروبیولوژی زیست محیطی و کاربردی» منتشر شده است.
XS
SM
MD
LG