لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۹

قرارداد چندین میلیارد دلاری نستله با فایزر برای تولید غذای نوزاد


قرارداد چندین میلیارد دلاری نستله با فایزر برای تولید غذای نوزاد
قرارداد چندین میلیارد دلاری نستله با فایزر برای تولید غذای نوزاد

در کارزار بازارهای نوظهور مواد غذایی که از رشد سریعی برخوردارند، نستله، گروه تولید کننده مواد غذایی سوئیس شرکت داروسازی آمریکایی فایزر را ۱۱ میلیارد و ۸۵۰ میلیون دلار خرید و شرکت فرانسوی دنان را از این رقابت تنگاتنگ بیرون راند.

نستله، بزرگترین شرکت تولید مواد غذایی جهان برای پیروزی در یک رقابت تنگاتنگ برای خرید بخش «مواد غذایی فایزر» به پول هنگفتی نیاز داشت. بازارهای نوظهور بیش از ۸۵ درصد از محصولات شرکت فایزر را می خرند.

ژان فیلیپ برتسچی، تحلیلگر ونتوبل می گوید: «رقم این معامله بسیار هنگفت است، با این وجود اگر نستله در بازارهای نوظهور حضور فعال و پرسودی داشته باشد، چشم انداز رشد و موفقیت تجارت آن بسیار مثبت ارزیابی شده است.»

نستله اعلام کرده است این قرارداد به درآمدهای حاصل از فروش سهام این شرکت در سال اول می افزاید و سود آن به ۱۶۰ میلیون دلار بالغ خواهد شد. بر پایه ارزیابی برتسچی، این قرارداد، در سال اول حدود نیم درصد به درآمد (به ازای فروش) هر سهام می افزاید و سالهای بعد حدود یک و نیم درصد بر درآمد نستله افزوده خواهد شد.

ارزش سهام نستله هفته گذشته به ۵/۵۷ فرانک سوئیس رسید، این درحالی است که سهام این شرکت در چهار ماهه اول سال در بالاترین سطح تاریخ مبادلات بازرگانی این شرکت بوده است.

رابرت دیکینسون، تحلیلگر سیتی می گوید: «با وجود نشانه های موجود در رشد نستله، پس اندازها و بودجه های قابل توجه و فعالیت جدی این شرکت در بازارهای نوظهور، این معامله را شبیه به یک دارایی نقد و حاضرآماده می نمایاند، اما ما معتقدیم که عوامل دیگری از جمله انتظارات بازار پیش روی این شرکت قرار دارند که ممکن است جذابیت و سودآوری آتی آن را تحت تاثیر قرار دهند.»

نستله قرار بود برای عقد این قرارداد ۱۰ میلیارد دلار بپردازد.

کلید بازار چین

فایزر، تجارتی با رشد خارق العاده است که با تکیه به مارک خود رشد چشمگیری داشته و به پنجمین شرکت بزرگ تولید شیر خشک نوزاد در سطح جهان بدل شده است. شیر خشک نوزاد فایزر، پس از مارک های نستله، مید جانسون، دنان و لابراتوارهای آبوت تنها ماده غذایی بسته بندی شده است که فروش آن بیشترین رشد را در سطح جهان داشته است. یک چهارم کل این محصول در چین به فروش می رسند.

نستله اعلام کرده است که این قرارداد عامل رونق تجارت فایزر و سودآوری آن می شود و فروش آن طی سال جاری به ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بالغ خواهد شد و درآمد هر دو شرکت به بیش از ۷ میلیارد دلار خواهد رسید.

پال بالکه، مدیر اجرایی ارشد این شرکت گفته است اظهارنظر در مورد مسایل مربوط به مقررات و قوانین زودهنگام است، اما تحلیلگران پیش بینی کرده اند که نسله باید ۲۵ درصد واحدهای فایزر در کشورهای آمریکای لاتین، جنوب شرق آسیا، استرالیا و آفریقای جنوبی را بفروشد و شرکتهای دنان و هاینز می توانند از جمله خریداران آن باشند.

ون لینگ مارچلو، مدیر ارشد امور مالی نستله گفته است بخشی از این قرارداد با پول نقد و بخش دیگر آن به صورت قسطی و طی ۶ ماه و یا یک سال آینده پرداخت خواهد شد.

کرت اشمیت، رئیس بخش مواد غذایی نستله و مدیر اجرایی ارشد پیشین گربر، گروه مواد غذایی ایالات متحده گفت که نستله در سال ۲۰۰۷، یک قرارداد ۵/۵ میلیارد دلاری امضا کرد و و در آن دوران بازار جهانی مواد غذایی نوزادان ۳۰ میلیارد دلار ارزش داشت.

او گفت بازار سالانه ۱۰ درصد رشد می کند و ۷۳ درصد فروش این بخش در بازارهای نوظهور و ۱۳ درصد رشد فروش به دلیل افزایش نرخ زاد و ولد و رفاه در این کشورها بوده اند.

بازار ۶ میلیارد دلاری چین و تغذیه ۱۶ میلیون نوزاد جدیدی که هر سال متولد می شود، برای دو برابر کردن فروش و رساندن آن به ۱۲ میلیارد دلار کلیدی است. بازار چین هم اکنون در قبضه شرکت مید و بعد از دنان است. فایزر ۸ درصد و نستله ۴ درصد سهم فروش در چین را در اختیار دارند.

پیشینه فعالیت شرکت نستله به سالهای ۱۸۶۰ باز می گردد. هنری نستله، داروسازی بود که اولین شیر خشک بچه را برای مادرانی تولید کرد که نمی توانستند به بچه هایشان شیر بدهند.

جان کاکس، تحلیلگر کپلر می گوید: «عقد این قرارداد از نظر راهبردی معقول به نظر می رسد، نستله می خواست که تجارت بازارهای آسیایی را به عرصه فعالیت های خود بیافزاید و رشد و سود خود را افزایش دهد.»

دنان در سال ۲۰۰۷، ۱۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار برای خرید نومیکو، شرکت مواد غذایی دانمارکی پرداخت. نومیکو در آن زمان بزرگترین تولید کننده غذای بچه در سراسر اروپا بود. رقمی که دنان در آن سال پرداخت از دیدگاه بسیاری از تحلیلگران و ناظران بسیار زیاد بود.

XS
SM
MD
LG