لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۸

گالوپ: تاثیر منفی تحریم ها بر زندگی اکثر ایرانی ها


موسسه آمریکایی و معتبر نظر سنجی گالوپ، مستقر در واشنگتن می گوید نتایج یک نظر سنجی نشان می دهد که بیشتر ایرانی ها می گویند تحریم های بین المللی به معیشت آنها لطمه زده است، اما اکثریت آنان همچنان می گویند برنامه انرژی اتمی ایران باید رو به جلو حرکت کند.

این نتایج یک روز قبل از ادامه مذاکرات اتمی ایران و قدرت های جهانی که قرار است روز پنجشنبه و جمعه در ژنو ادامه یابد منتشر شد.

گالوپ می گوید ۸۵ درصد مردم در ایران اکنون می گویند تحریم های بین المللی به امرار معاش شخصی آنان لطمه زده است.

۵۰ درصد گفته اند این آسیب بسیار زیاد بوده است.

درصد بالاتری از ایرانیان در این نظر سنجی گفته اند که تحریم های بین المللی به امرار معاش ایرانیان در کل لطمه زده است.

اما با وجود این نتایج، ۶۸ درصد ایرانی ها در این نظر سنجی گفته اند ایران باید به رغم حجم تحریم های بین المللی، به توسعه انرژی اتمی ادامه دهد.

گالوپ می گوید با وجود فشارهای بین المللی، این درصد بالای حمایت از انرژی اتمی نقش پررنگ ناسیونالیسم ایرانی را در پرونده هسته ای ایران نشان می دهد.

اما میزان حمایت از برنامه اتمی ایران، زمانی که از شرکت کنندگان در نظر سنجی سوال شد که آیا از این برنامه در صورتی که مقاصد نظامی داشته باشد حمایت می کنید؟ کمتر بود و تنها ۳۴ درصد از ایرانی ها از برنامه اتمی که به این کشور توانایی ساخت سلاح اتمی بدهد حمایت کردند.

گالوپ می گوید تقریبا نیمی از ایرانی ها (۴۶ درصد)، آمریکا را بیشتر مسوول تحریم ها می دانند و ۱۳ درصد دولت خودشان را عامل تحریم ها می دانند. ۹ درصد اسرائیل و ۶ درصد نیز کشورهای اروپایی و سازمان ملل متحد را مقصر در تحریم ها می دانند.

در این نظر سنجی که به صورت تلفنی انجام شده است، ۴۵۰۷ فرد بزرگسال شرکت کردند. نظر سنجی ها در بازه زمانی ۱۶ دسامبر ۲۰۱۱ تا ۱۰ ژانویه ۲۰۱۲ و همچنین ۶ نوامبر ۲۰۱۲ تا ۱۱ دسامبر ۲۰۱۲ و ۲۴ مه ۲۰۱۳ تا ۶ ژوئن ۲۰۱۳ انجام شد.
XS
SM
MD
LG