لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۴

نظرسنجی گالوپ از مردم آمریکا: ایران نامساعدترین کشور دنیا


نتایج نظرسنجی جدید موسسه پژوهشی گالوپ حاکی از آن است که مردم آمریکا ایران را نامساعدترین کشور دنیا می دانند. شرکت کنندگان در نظرسنجی در مورد ٢٢ کشور اظهارنظر کرده بودند و بر این اساس ٨٧ درصد مردم آمریکا نظر خوشایندی نسبت به ایران ندارند. در مقابل، ۸۰ درصد از مردم آمریکا نسبت به بریتانیا، آلمان، ژاپن و کانادا نظر مثبتی داشتند.

براساس جدیدترین نظرسنجی موسسه گالوپ که روز پنجشنبه (٧ مارس) منتشر شد، مردم آمریکا از بین کشورهایی که مرتب نام آن ها در اخبار مطرح می شوند، نسبت به ایران نگاهی بسیار منفی دارند.

نظرسنجی که بخش امور جهانی گالوپ آن را از ٧ تا ١٠ فوریه سال جاری انجام داد، تصویری از طرز فکر و تلقی مردم آمریکا در قبال کشورهایی ارائه کرد که نام آن ها اغلب در صدر اخبار رسانه ها قرار داد.

از بین ٢٢ کشوری که نام آن ها در این نظرسنجی گنجانده شده بود، ایران (با ۹ درصد نظر مثبت و مساعد) در بین کشورهای منطقه خاورمیانه در پایین ترین رده قرار داشت و به این ترتیب عراق، افغانستان، سرزمین های فلسطینی و سوریه وضعیتی بهتر از ایران دارند.

دیدگاه منفی شرکت کنندگان در نظرسنجی نسبت به ایران که ٨۷ درصد ارزیابی شده است، حتی از کره شمالی (٨۴ درصد) و پاکستان (٨١ درصد) نیز بدتر است.

پژوهش ادامه دار گالوپ علت چنین دیدگاهی را با توسعه برنامه اتمی تهران مرتبط می داند و بر پایه این تصور مردم آمریکا این برنامه تسلیحاتی را تهدیدی برای سیاست خارجی ایالات متحده تلقی می کنند.

مردم آمریکا نسبت به اسراییل (۶۶ درصد) نظر مساعدی داشته و محبوبیت اسراییل حتی از مکزیک (۴۷ درصد) و روسیه (۴١ درصد) بیشتر بود، اما مردم آمریکا در مقایسه با اسراییل، نسبت به هند (۶٨ درصد) نظر مساعدتری داشتند.

نتایج تحقیق موسسه گالوپ حاکی از این واقعیت است که مردم آمریکا در مورد درگیری طولانی اسراییل با تشکیلات خودگردان فلسطینی هوادار سرسخت اسراییل هستند و احتمالاً به همین دلیل است که تشکیلات خودگردان فلسطینی در این نظرسنجی از رتبه پایین تری برخوردار شده است.

ارقام نظرسنجی گالوپ نشان می دهند که مردم آمریکا نسبت به کشورهای انگلیسی زبان (همچون کانادا و بریتانیا) و حکومت های دموکراتیکی که دارای نظام اقتصادی شبیه ایالات متحده (مثل ژاپن و آلمان) هستند، نظر بسیار مثبتی دارند.

نتایج نظرسنجی موسسه گالوپ بر اساس مصاحبه های تلفنی تنظیم شده است. با افراد شرکت کننده سنین بین ۱٨ سال و بالاتر که در ۵٠ ایالت آمریکا و ناحیه کلمبیا اقامت دارند، به صورت شانسی و غیرانتخابی تماس گرفته شده بود.
XS
SM
MD
LG