لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۵

پیکر رضا براهنی در تورنتو به خاک سپرده شد


مراسم خاکسپاری رضا براهنی در کانادا
مراسم خاکسپاری رضا براهنی در کانادا

پیکر رضا براهنی، شاعر و نویسنده ایرانی، روز شنبه ۲۰ فروردین در تورنتو با حضور خانواده و شماری از دوستدارانش به خاک سپرده شد.

رضا براهنی ۲۱ آذر ۱۳۱۴ در تبریز چشم به جهان گشود، در دهه ۷۰ به کانادا مهاجرت کرد و علاوه بر تدریس در دانشگاه، در انجمن قلم کانادا نیز فعالیت می‌کرد. او در روز پنجم فروردین ۱۴۰۱ در تورنتو درگذشت.

هرچند خانواده آقای براهنی سعی داشتند پیکر او را برای خاکسپاری به ایران بازگردانند، اما به دلیل وجود مشکلات و پیچیدگی‌ها برای انتقال، تصمیم گرفتند او را در گورستان «الگین میلز» در تورنتو به خاک بسپارند.

«کیمیا و خاک» نام مستندی است که ارسلان براهنی از زندگی پدرش رضا براهنی ساخته است و از برنامه اکران صدای آمریکا پخش شد. در بخشی از مستند ارسلان از پدرش می‌پرسد دوست دارد کجا دفن شود و براهنی می‌گوید همیشه فکر بازگشت با اوست و آدمی که در غربت می‌میرد به خاک بر نمی‌گردد.

رضا براهنی پیش از مرگ به پسرش: کسی که در غربت می‌میرد به خاک برنمی‌گردد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:51 0:00

در مراسم تدفین آقای براهنی، همسر او ساناز صحتی یکی از شعرهای او به نام «شکستن در چهارده قطعه نو برای رویا و عروسی و مرگ» را به یاد او برای حاضران خواند.

اوختای براهنی، دیگر پسر این شاعر سرشناس، ویدئوهایی از مراسم خاکسپاری او در اینستاگرام منتشر کرده است.

کتاب «خطاب به پروانه‌ها» و «چرا من دیگر شاعر نیمایی نیستم» از جمله آثار شناخته‌شده رضا براهنی است. همچنین «اسماعیل» و «ظل‌الله» مجموعه شعرهای مشهور او هستند.

XS
SM
MD
LG