لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۴

دانشمندان: حتی قطب جنوب هم از تغییرات شدید اقلیمی مصون نیست


پنگوئن‌ها در قطب جنوب (آرشیو)
پنگوئن‌ها در قطب جنوب (آرشیو)

دانشمندان می‌گویند که حتی در قطب جنوب، یکی از دورافتاده‌ترین و متروک‌ترین نقاط روی زمین، رکوردهای دمای هوا شکسته‌شده و تعداد و شدت رویدادهای غیرعادی آب‌وهوایی در آن بیشتر شده است.

به گزارش آسوشیتدپرس به نقل از مقاله جدیدی که در «فرانتییرز این اینوایرومنت ساینس»، یک ژورنال علمی مربوط به محیط زیست، منتشر شده است، جنوبی‌ترین قاره زمین نیز از آب و هوای وخیم و غیرعادی مرتبط با تغییرات اقلیمی ناشی از فعالیت‌های انسانی به‌دور نیست.

یخچال‌های طبیعی قطب جنوب، به ویژه در غرب آن، با سرعت در حال ذوب شدن هستند که این موضوع، عاملی برای بالا آمدن چشمگیر سطح دریا در چند قرن آینده محسوب می‌شود.

یخ‌های دریای قطب جنوب نیز به طور بی سابقه‌ای به کمترین حد همیشگی خود رسیده‌اند.

بنا بر این مطالعه، اگر این روند ادامه پیدا کند و اگر انسان نتواند انتشار گازهای گلخانه‌ای را مهار کند، سیاره زمین شاهد یک‌سری از پیامدهای ناگوار خواهد بود. برای مثال، با از بین رفتن یخ‌هایی که نور خورشید را بازتاب می‌دهند، سیاره زمین شاهد افزایش گرمایش، و دستخوش بالا آمدن سطح آب و ناپدید شدن سواحل فعلی در قاره‌های مختلف خواهد بود.

به نوشته این مقاله، این موضوعی است که دانشمندان از مدت‌ها قبل به آن اشاره کرده و نگران آن بوده‌اند و اکنون نگرانی‌های آنها دوچندان شده است.

دانشمندان اقلیم‌شناسی می‌گویند: «باید برای کاهش سریع انتشار گازهای گلخانه‌ای و همزمان برای ارائه اقدامات سازگاری با افزایش سطح دریا و رویدادهای آب و هوایی شدید در سراسر جهان آماده شویم.»

تد اسکمبوس، دانشمند یخچال‌شناسی در دانشگاه کلرادوی آمریکا که در این مقاله به مطالعات سال ۲۰۰۰ میلادی (۱۳۷۹ هجری شمسی) او اشاره شده است، گفت: «ما ۳۰ سال است که این را می‌گوییم. شگفت زده نیستم، ناامید هستم. ای کاش سریع‌تر اقدام می‌کردیم.»

XS
SM
MD
LG