لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۲

تابستان داغ و طولانی در آمریکای شمالی، اروپا و چین ادامه دارد


چتری برای پناه گرفتن از آفتاب سوزان - پالرمو، ایتالیا، ۲۸ تیر ۱۴۰۲
چتری برای پناه گرفتن از آفتاب سوزان - پالرمو، ایتالیا، ۲۸ تیر ۱۴۰۲

با ادامه موج گرمایی که تابستان امسال بیشتر نقاط جهان را فراگرفته است، در ۲۳ شهر ایتالیا هشدار قرمز صادر شد.

در این ارتباط، منطقه لاتزیو، که مرکز آن، شهر رم است، روز چهارشنبه ۲۸ تیر، اعلام کرد که به دلیل بالا رفتن دما نسبت به تابستان گذشته، فوریت‌های پزشکی ۲۰ درصد افزایش یافته است.

بر اساس گزارش‌ها، انتظار می‌رود در جزیره ساردنی در دریای مدیترانه، دما بین ۴۵ تا ۴۶ درجه سانتی‌گراد باشد.

به گزارش رویترز از ایتالیا، در همین حال، کارگران باتری‌سازی «مگنتی مارلی» در کارخانه مرکزی در سولمونا تهدید به برگزاری اعتصابی ۸ ساعته کردند. در بیانیه مشترک اتحادیه‌های کارگری آمده است که «گرمای خفقان‌آور، جان کارگران را به خطر می‌اندازد.»

در یونان، آتش‌سوزی در جنگل‌های غرب آتن برای سومین روز پی در پی ادامه داشت.

آتش‌نشانان در طول شب گذشته تلاش کردند تا شعله‌های آتش را از پالایشگاه‌های ساحلی دور نگه دارند. آتش‌سوزی‌ها به دلیل بادهای نامنظم، ده‌ها خانه را نابود کرده، صدها تن را مجبور به فرار کرده، و منطقه را زیر دود غلیظی پوشانده است. پیش‌بینی شده است که دمای هوا در روز پنجشنبه به ۴۳ درجه سانتیگراد می‌رسد.

کارشناسان هواشناسی اروپا می‌گویند گرمای شدید کنونی، عمدتاً به دلیل یک پادچرخند با حرکت آهسته، یک سیستم پرفشار است که بر اتمسفر بالای جنوب اروپا تسلط دارد.

موج‌ گرما در این هفته، بخش‌هایی از اروپا، آسیا و ایالات متحده را در نور دید. دانشمندان مدت‌هاست هشدار داده‌اند که تغییرات آب و هوایی، ناشی از انتشار گازهای گلخانه‌ای عمدتاً از سوختن سوخت‌های فسیلی، تکرار موج‌های گرما را بیشتر، شدیدتر و مرگ‌بارتر می‌کند.

در این حال، جان کری، فرستاده دولت آمریکا در امور اقلیمی، در پکن، که روز چهارشنبه، برای بیست و هشتمین روز پی در پی، دمای بالای ۳۵ درجه سانتیگراد را ثبت کرد، ابراز امیدواری کرد که همکاری برای مقابله با گرمایش جهانی بتواند روابط آشفته بین دو ابرقدرت را دوباره تعریف کند.

افزایش دمای بی‌سابقه، فوریت جدیدی را برای کشورهای سراسر جهان برای مقابله با تغییرات آب‌وهوایی ایجاد کرده است. در شرایطی که دو اقتصاد بزرگ جهان بر سر مسائل مختلف از تجارت گرفته تا تایوان با هم اختلاف دارند، آقای کری روز چهارشنبه به هان ژنگ، معاون رئیس جمهوری چین، گفت که تغییرات اقلیمی باید جدا از مسایل دیپلماتیک فراوان، مدیریت شود.

انتظار می‌رود موج گرمای فعلی تا هفته آینده ادامه داشته باشد، و در صورت تداوم گرما، ممکن است دوره دیگری از دمای شدید در راه باشد.

XS
SM
MD
LG