لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۵

گروه وابسته به «دولت اسلامی» مسئولیت ربودن شهروند فرانسوی را برعهده گرفت


رئیس جمهوری فرانسه می گوید فرانسه و الجزایر برای یافتن و آزادکردن گروگان فرانسوی در تمامی سطوح با یکدیگر همکاری می کنند.
رئیس جمهوری فرانسه می گوید فرانسه و الجزایر برای یافتن و آزادکردن گروگان فرانسوی در تمامی سطوح با یکدیگر همکاری می کنند.

وزارت خارجه فرانسه اعلام کرد یک تبعه فرانسه روز یکشنبه در شرق الجزایر ربوده شده است. ربایندگان با انتشار ویدیویی تهدید کرده‌اند اگر فرانسه از مداخل نظامی در عراق دست برندارد، او رو خواهند کشت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، «سربازان خلافت»، گروه وابسته به پیکارجویان سنی گروه موسوم به «دولت اسلامی» (داعش سابق) اندکی بعد از اعلام خبر از سوی وزارت خارجه فرانسه، مسئولیت ربودن این فرد را برعهده گرفتند، و او را نشان دادند که خود را هروه گوردل، ۵۵ ساله و اهل نیس فرانسه معرفی کرد. وزارت خارجه فرانسه صحت و اصالت ویدیو را تأیید کرده است.

لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه که برای شرکت در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک به‌سرمی‌برد، گفته گروگان‌گیری یک فرانسوی، دولت فرانسه را از ائتلاف جهانی علیه داعش بازنمی‌دارد. آقای فابیوس به خبرنگاران گفت دولت «برای آزادکردن آقای گوردل از هیچ اقدامی فروگزار نخواهد کرد. اما گروه تروریستی داعش نمی تواند موضع فرانسه را عوض کند.»

به نوشته رویترز، گروگان‌گیری تنها ساعاتی بعد از آن انجام شد که ابومحمد العدنانی، سخنگوی داعش ار پیروان آن گروه خواست تا شهروندان ایالات متحده، فرانسه و دیگر کشورهای عضو ائتلاف علیه «دولت اسلامی» را بکشند.

فرانسه روز دوشنبه شاخص تهدید امنیتی در سی کشور خاورمیانه و آفریقا را بالا برد – این کشور از روز جمعه گذشته حملات هوایی علیه داعش در عراق را آغاز کرده و گفته است برای خلاص شدن از شر گروه افراطی داعش باید حداکثر تلاش خود را به کار گیریم.

فرانسوا اولاند در بیانیه‌ای که برای عبدالمالک سلال، نخست وزیر الجزایر، قرائت شد گفت دو کشور برای یافتن و آزادکردن گروگان فرانسوی در تمامی سطوح با یکدیگر همکاری دارند.

دیپلمات‌های غربی و منابع اطلاعاتی بر این باورند که کمتر از ده تبعه کشورهای غربی در گروگان شبه‌نظامیان دولت اسلامی هستند.

از پایان جنگ دولت الجزایر با شورشیان اسلامگرا در دهه نود میلادی، که چند دهه ادامه داشت، این نخستین باری است که یک فرد خارجی در آن کشور به گروگان شورشیان درمی‌آید.

آقای گوردل که کوهنورد و راهنمای کوهنوردی است، در منطقه‌ای کوهستانی که زمانی پناهگاه شورشیان الجزایری بود، ربوده شد. پیکارجویان القاعده و دیگر گروه‌های اسلامگرا هنوز در آن کشور فعالیت دارند.

ویدیوی گروه «سربازان خلافت»، آقای گوردل را در کنار دو مرد با لباس سیاه و عمامه بر سر که اسلحه در دست دارند، نشان می‌دهد. آقای گوردل می گوید روز ۲۹ شهریور وارد الجزایر شده و یک روز بعد به اسارت درآمده است:

«من در دست «سربازان خلافت» هستم. این گروه مسلح از من خواسته تا از شما (فرانسوا اولاند) بخواهم که در عراق مداخله نکنید. آقای رئیس جمهور، این‌ها مرا گروگان گرفته‌اند و از شما می‌خواهم برای بیرون آوردن من از این شرایط هر کاری که می‌توانید، بکنید. متشکرم.»

XS
SM
MD
LG