لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۱

گروگانگیر خبرنگار فرانسوی در سوریه، تیرانداز موزه یهودیان بروکسل بود


یک افسر پلیس در حال نگهبانی در ورودی دادگاهی در ورسای که برای مهدی نموش تشکیل شد - عکس از آرشیو
یک افسر پلیس در حال نگهبانی در ورودی دادگاهی در ورسای که برای مهدی نموش تشکیل شد - عکس از آرشیو

سرویس‌های اطلاعاتی درنظر دارند از مهدی نموش، فردی که به اتهام تیراندازی مرگبار خردادماه در موزه یهودیان در انتظار محاکمه به سر می‌برد، درباره «جان جهادی» اسلامگرای بریتانیایی که در ویدیوهای گردن زدن جیمز فولی و استیون ساتلوف دیده می‌شود، سؤآل کنند.

نیکولا اِنان خبرنگار فرانسوی که چندماه در اسارت اسلامگرایان در سوریه به سر برده بود، گفته «مهدی نموش» یکی از چند نفری بود که در فاصله ماه‌های تیر تا آذر سال گذشته او و سه ژورنالیست فرانسوی دیگر را در سوریه به گروگان گرفته بود.

مهدی نموش، فرانسوی الجزایری تبار که ۲۹ سال دارد، چندی بعد از تیراندازی روز سوم خرداد در موزه یهودیان بروکسل که چهار نفر را به کشتن داد، در بندر مارسی فرانسه در حالی دستگیر شد که مقادیری اسلحه و یک ویدیو داشت که در آن مسئولیت حمله به موزه را به گردن گرفته‌بود. آقای نموش به بلژیک تحویل داده شده، و اینک در انتظار محاکمه به اتهام«قتل‌های تروریستی» در بازداشت به سر می‌برد. وی این اتهام را رد کرده است.

نیکولا انان، نموش را زندانبانی «سادیستی» توصیف کرده و گفته او با زندانیان، از جمله سوری‌هایی که با ژورنالیست فرانسوی در یک ساختمان حبس شده بودند، رفتاری بسیار وحشیانه داشت:

«نموش یا در حال آواز ‌خواندن بود یا شکنجه کردن. او یکی از چند تبعه فرانسوی بود که وقتی به محل حبس اسرا سرمی‌زد، لرزه به اندام پنجاه و چند زندانی سوری در اتاق کناری ما می‌افتاد.»

نیکولا انان یکی از چهار خبرنگار فرانسوی بود که در فروردین ماه از اسارت شورشیان در سوریه آزاد شد. او در دوران حبس، چندی با جیمز فولی و استیون ساتلوف – دو خبرنگار آمریکایی که داعش اخیراً ویدیوی اعدامشان را منتشر کرده – در یک جا زندانی بود.

به گفته آقای اِنان خود او هم از شکنجه مهدی نموش در امان نبود: «به دست‌هایش نگاه می‌کرد، مثل بوکسورها مفصل‌ انگشت‌هایش را می‌شکست و دستکش را در دست‌هایش صاف می‌کرد و از من می‌پرسید: این دستکش‌های موتورسواری را می‌بینی؟ این‌ها را گرفته‌ام تا باهاش تو را بزنم. فقط تو را. دوست‌شان داری؟»

دیوید هینز، امدادگر بریتانیایی ۴۴ هم که اسفندماه ۱۳۹۱ در سوریه به دست شورشیان «دولت اسلامی» اسیر شده بود، روایت‌های مشابهی از شکنجه‌های مهدی نموش داشت. وی را در حالی که به مراقبت‌های پزشکی نیاز داشت، به حال خود رها کرده بودند.

ماری لور اینگوف، وکیل آقای انان می‌گوید هر چهار خبرنگار فرانسوی که فروردین‌ماه آزاد شده‌اند، هویت آقای نموش را به عنوان شکنجه‌گر خود در سوریه شناسایی کرده‌اند. این چهار نفر – نیکولا اِنان، پی‌یر تور، دیدیه فرانسوا و ادوارد الیاس – در یک مقطع زمانی همراه با جیمز فولی، استیون ساتلوف و دیوید هینز در حلب در اسارت شورشیان اسلامگرا بودند. دیوید هینز هم اینک در گروگان شورشیان داعش است و آنها هفته گذشته در ویدیویی اعلام کردند که آقای دیوید هینز نفر بعدی در صف اعدام آنهاست.

آقای انان گفته برای حفظ جان اتباع کشورهای غربی که هنوز در گروگان‌ داعش هستند، تا به حال درباره نقش آقای نموش حرفی نزده بود.

وی روز جمعه پس از انتشار گزارشی در روزنامه لوموند که از آقای نموش به عنوان زندانبان او نام برده بود، تصمیم گرفت حقایق را بگوید.

سرویس‌های اطلاعاتی درنظر دارند از مهدی نموش، فردی که به اتهام تیراندازی مرگبار خردادماه در موزه یهودیان در انتظار محاکمه به سر می‌برد، درباره «جان جهادی» اسلامگرای بریتانیایی که در ویدیوهای گردن زدن جیمز فولی و استیون ساتلوف در حالی دیده می‌شود که صورتش را پوشانده و با لهجه لندنی تهدید می‌کند، سؤال کنند.

سرویس‌های امنیتی بریتانیا می‌گویند این فرد را – هر چند نه صد در صد – شناسایی کرده‌اند، ولی نمی‌خواهند تا پیش از شناسایی شبکه‌اش در بریتانیا، او را دستگیر کنند. یک منبع امنیتی روز شنبه گفت دوستان و افراد مظنون درجه یک زیر نظر هستند.

XS
SM
MD
LG