لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۷

پنج روز به انتخابات؛ مروری بر نامزدهای اصلی انتخابات ریاست جمهوری فرانسه


انتخابات امسال ریاست جمهوری فرانسه یکی از غیرقابل پیشبینی ترین و جنجال برانگیزترین انتخابات در تاریخ سیاسی فرانسه بوده است و با وجود کمتر از یک هفته به آغاز رأی گیری ها، رقابت میان نامزدهای اصلی این انتخابات همچنان تنگاتنگ است.

بنا به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان، تا تنها چند هفته پیش تقریبا قطعی بود که انتخابات ریاست جمهوری فرانسه یا به نفع مارین لوپن از جناح راست افراطی و یا به نفع امانوئل ماکرون، نامزد مستقل میانه رو، تمام خواهد شد.

اما طی هفته اخیر، محبوبیت ژان لوک ملانشون از جناح چپ افراطی به دنبال موفقیت مناظره های تلویزیونی‌اش افزایش یافته است و در نتیجه رقابت میان نامزدهای اصلی بیشتر شده است.

مارین لوپن

خانم مارین لوپن، رهبر جناح راست افراطی موسوم به «حزب جبهه ملی»، لحن ضد مهاجرتی خود را تشدید کرده و روز دوشنبه نیز وعده داد که اولین اقدامش به عنوان رئیس جمهوری فرانسه اعمال یک منع موقت بر مهاجرت قانونی به فرانسه خواهد بود. خانم لوپن گفت «سیل مهاجرت برای فرانسه یک فرصت نیست بلکه یک تراژدی است.»

خانم لوپن روز یکشنبه نیز خطاب به حامیانش گفت مرزهای فرانسه باید تثبیت شوند و بر وعده پیشین خود مبنی بر خروج از اتحادیه اروپا تأکید کرد.

امانوئل ماکرون

امانوئل ماکرون ۳۹ ساله، نامزد مستقل میانه رو، که در رقابتی تنگاتنگ با خانم لوپن قرار گرفته، در صورت پیروز شدن در انتخابات ریاست جمهوری، جوانترین رهبر این کشور پس از ناپلئون خواهد بود.

با اینکه سن و تجربه کم آقای ماکرون در صحنه سیاسی امکان دارد در انتخابات به ضرر او تمام شود، اما او تنها نامزدی است که نامش، بر خلاف رقبایش، از رسوایی های اخیر سیاسی در فرانسه در امان مانده است.

ژان لوک ملانشون

ژان لوک ملانشون ۶۵ ساله از جناح چپ افراطی طی چند هفته اخیر و به دنبال مناظره های موفق تلویزیونی اش محبوبیت زیادی پیدا کرده است.

گفته می شود که در دور دوم انتخابات که در ماه می برگزار می شود، ملانشون بهترین فرصت جناح چپ افراطی برای شکست جناح راست افراطی در انتخابات است.

ژان ملانشون مدافع کناره‌گیری فرانسه از ناتو و صندوق بین المللی پول است. او همچنین خواستار مذاکرات برای تغییر برخی از مقررات اتحادیه اروپا و همچنین برگزاری یک همه‌پرسی در فرانسه درباره ماندن در اتحادیه و یا خروج از آن است.

فرانسوا فیون

ستاد انتخاباتی فرانسوا فیون نامزد راست میانه به خاطر رسوایی های اخیر و اتهام اختلاس صدمه زیادی دیده است.

آقای فیون متهم است صدها هزار یورو به «پنه لوپه» همسر خود برای یک شغلی پارلمانی پرداخته است اما رسانه ها می گویند چنین شغلی اصلا وجود ندارد. پیش از این همسر آقای فیون در سال ۲۰۰۷ به روزنامه «تلگراف» گفته بود که هرگز به عنوان دستیار پارلمانی همسرش، ادعایی که فرانسوا فیون می کند، کار نکرده است.

نتایج یک نظرسنجی که چند روز پیش از سوی روزنامه «لوموند» اعلام شده بود نشان می دهد که چهار نامزد اصلی انتخابات ریاست جمهوری فرانسه با فاصله ای اندک در رقابتی تنگاتنگ با یکدیگر قرار گرفته اند.

دور نخست رأی گیری های انتخاباتی فرانسه روز یکشنبه ۲۳ آوریل (۳ اردیبهشت ۱۳۹۶) آغاز خواهد شد. دور دوم انتخابات ریاست جمهوری نیز هفتم ماه مه (۱۷ اردیبهشت)، برگزار خواهد شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG