لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۲

یک شهروند فرانسوی پس از آزادی از زندان در ایران وارد پاریس شد


لویی آرنو، شهروند فرانسوی (وسط).
لویی آرنو، شهروند فرانسوی (وسط).

لویی آرنو، شهروند فرانسوی که دو سال پیش و همزمان با اعتراضات سراسری ایران بازداشت و سپس توسط دستگاه قضایی جمهوری اسلامی به اتهامات امنیتی به پنج سال حبس محکوم شد، روز پنج‌شنبه ۲۴ خرداد پس از آزادی وارد پاریس شد.

او در فرودگاه مورد استقبال استفان سژورن، وزیر امور خارجه فرانسه، قرار گرفت و والدینش را در آغوش گرفت.

وزیر امور خارجه فرانسه گفت: «خیلی خوشحالم که از یکی از گروگان‌هایمان که خودسرانه در ایران زندانی شد استقبال می‌کنم.»

رئیس‌جمهوری فرانسه روز چهارشنبه اعلام کرده بود که جمهوری اسلامی یک شهروند فرانسوی را که از شهریور ۱۴۰۱ در اوین زندانی شده بود آزاد کرده‌ است. امانوئل مکرون با اعلام این خبر در پستی در ایکس این شهروند فرانسوی را «لویی آرنو» معرفی و تاکید کرد که او روز پنجشنبه وارد فرانسه خواهد شد.

او همچنین از مقامات تهران خواست تا سه شهروند فرانسوی دیگر را هم «بدون تاخیر» از زندان آزاد کنند.

یک منبع دیپلماتیک فرانسوی هم به خبرگزاری فرانسه گفت که لویی آرنو سحرگاه چهارشنبه زندان اوین را ترک کرده و به دنبال خرید بلیط هواپیما رفته است.

«لوئیس آرنو» مشاور بانکی ۳۰ ساله است که همزمان با اعتراضات سراسری ایران در سال ۱۴۰۱ در پی جان‌باختن مهسا امینی در مقر پلیس گشت ارشاد، در سفر به ایران بازداشت و به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» به پنج سال زندان محکوم شد.

خانواده آرنو اما ادعای مقامات جمهوری اسلامی را رد کرده و گفتند که او «هرگز درگیر جنبش‌های اعتراضی ایران نبوده» و «هیچ نیت سیاسی از سفر به ایران» نداشته است.

سه زندانی دیگر «سیسیل کوهلر» و شریک زندگی او «ژاک پاری» و مردی هستند که فقط با نام کوچک «اولیویه» شناخته می‌شوند.

وزارت امور خارجه فرانسه اردیبهشت امسال بازداشت این چهار نفر را «گروگان‌گیری دولتی» و «باج‌گیری مداوم» از سوی جمهوری اسلامی خواند و این اقدام حکومت ایران را قویا محکوم کرد.

گروه‌های حقوق بشری معتقدند که جمهوری اسلامی با بازداشت اتباع خارجی به دنبال امتیازگیری از کشورهای دیگر است. جمهوری اسلامی این اتهام را رد کرده و بازداشت افراد را به عنوان اهرم فشار دیپلماتیک انکار می‌کند.

XS
SM
MD
LG