لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۵

مطبوعات ایران جزو محدودترین ها در جهان


بر اساس گزارش امسال خانه آزادی، ایران یکی از هشت کشوری است که از کمترین میزان آزادی مطبوعات برخوردار است.

یک نهاد مستقل فعال حقوق بشر در واشنگتن روز گذشته (چهارشنبه اول مه) گزارش سالانه خود را از وضعیت آزادی مطبوعات در جهان طی سال اخیر منتشر کرده است.

این نهاد معتبر که «فریدام هاوس» (خانه آزادی) نام دارد، هر سال گزارشی از شرایط آزادی مطبوعات در کشورهای مختلف جهان منتشر می کند. بر مبنای تحقیقاتی که خانه آزادی طی سال اخیر انجام داده، محدودیت های مطبوعاتی در کشورهایی که دولت های اقتدارگرا دارند، به بیشترین میزان ظرف ده سال گذشته رسیده است.

بر مبنای گزارش خانه آزادی، ایران در میان کشورهایی است که از کمترین میزان آزادی مطبوعات برخورداراست.

هشت کشوری که در آنها آزادی مطبوعات در پایین ترین سطح تشخیص داده شده، و بیشترین میزان محدودیت از سوی دولت های اقتدارگرای حاکم بر آنها اعمال می شود، عبارتند از: بلاروس، کوبا، گینه استوایی ، اریتره، ایران، کره شمالی، ترکمنستان و ازبکستان.

خانه آزادی می گوید در این کشورها مطبوعات مستقل یا اصلا وجود ندارند و یا نمی توانند فعالیت کنند.

در گزارش سال ۲۰۱۳ خانه آزادی پیرامون شرایط آزادی مطبوعات در جهان به محدودیت فراگیر مطبوعات طی سال اخیر در مالی، یونان و بخش هایی از آمریکای لاتین اشاره شده است.

در این گزارش که عنوان آن آزادی مطبوعات ۲۰۱۳ است، آمده است: «ناظران آزادی مطبوعات در جهان شاهد آنند که دولت های اقتدارگرا در جای جای جهان به کوشش روزافزون برای خفه کردن گفت و گوی باز سیاسی ادامه می دهند.»

این گزارش به محدودیت هایی نیز اشاره کرده که به دنبال بهار عرب در خاورمیانه و شمال آفریقا برای مطبوعات ایجاد شده است.

خانه آزادی همچنین به روی آوردن گسترده جوانان شهروند- روزنامه نگار به ابزار غیرسنتی انتقال و انتشار خبر و تحلیل پرداخته است؛ به ویژه ابزاری چون شبکه های اجتماعی اینترنتی.

خانه آزادی در این حال اشاره کرده که به ویژه در جریان ناآرامی ها و تنش سیاسی درکشورهای گوناگون، شبکه های اجتماعی، پیامک(اس ام اس) تلفن همراه و نیز وبلاگ، در راستای خبررسانی و تحلیل، مورد استفاده گسترده شهروند- خبرنگاران بوده است.

خانه آزادی میزان آزادی مطبوعات در سطح جهان طی سال اخیر را کمتر از سال گذشته ارزیابی کرده است.

دیوید کریمر، مدیر نهاد خانه آزادی می گوید که شرایط کنونی و میزان آزادی مطبوعات در جهان تاسف بار است و می افزاید که آزادی مطبوعات رابطه مستقیمی با شیوه عملکرد دولت و آزادی بیان شهروندان دارد و از این روی، اهمیتی خاص دارد و برای توسعه دموکراتیک هر جامعه ای حیاتی است و هیچ چیز نمی تواند جای آن را در یک جامعه مدنی بگیرد.

گزارش امسال خانه آزادی حاکی از آن است که اقتدارگرایی دولت ها در کشورهای متعددی در جهان، به آن انجامیده که میزان آزادی مطبوعات به پایین ترین سطح خود طی ده سال اخیر برسد.

مصر در این گزارش از جمله کشورهایی معرفی شده که میزان آزادی مطبوعات و سطح آزادی بیان در آن طی چند ماه اخیر کمتر از گذشته شده است.
بر اساس این گزارش، تونس و لیبی، اما به دنبال بهار عرب از آزادی مطبوعات بیشتری برخوردار شده اند.

از موارد استثناء که دراین گزارش سالانه به آن اشاره شده، چند کشور از جمله برمه هستند که میزان آزادی مطبوعات در آنها طی چند ماه اخیر بیشتر شده است.
XS
SM
MD
LG