لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۱

افزایش شمار روزنامه نگاران زندانیکمیته حفاظت ازروزنامه نگاران – یک سازمان غیر انتقاعی که ازآزادی مطبوعات وحقوق روزنامه نگاران دفاع می کند – در گرارش سالانه خود که درنیمه دسامبرمنتشر شد گفت: در سال ۲۰۱۲، شمارروزنامه نگارانی که درسراسرجهان زندانی بودند به بالاترین سطح از زمانی که کمیته نخستین بررسی ها را درسال ۱۹۹۰ آغازکرد، رسید.
تا اول دسامبر، ۱۲۳۲روزنامه نگارزندانی بودند.این رقم درسال ۱۹۹۶، یکصد و هشتاد وپنج نفربود.
بنا به گزارش، مقامات امنیتی وقضایی برای خاموش کردن نظریات سیاسی مخالف، بگونه ای گسترده از قوانین مبهم اقدامات ضد دولت استفاده کردند. روزنامه نگاران به تروریسم، خیانت به کشور وبراندازی، اهانت های قومی یا مذهبی، هتک حرمت، نقض سانسور و نشراکاذیب متهم شدند.
اکثربازداشت شدگان روزنامه نگاران محلی هستند که دولت هایشان آنها را به بند کشیده اند: تنها سه نفرخارجی هستند. واکثرا دراینترنت یا رسانه های نوشتاری وچاپی فعالیت دارند.
ایالات متحده امریکا با بازداشت افراد به دلیل کاربرد صلحجویانه آزادی های تشکیل انجمن، گردهمایی یا بیان مخالف است. ما بر این باوریم که رسانه آزاد شالوده یک جامعه آزاد، سالم و پویا است. به شهروندان اجازه می دهد نظریاتی آگاهانه داشته باشند، آگاهانه تصمیم بگیرند وآگاهانه زندگی کنند. مقامات دولتی را مسئول وپاسخگو نگاه می دارد، محل هایی برای بحث های سالم فراهم می آورد، وجوامع را قادر می سازد با ثبات تر، کامیاب تر ودمکرات تر شوند. روزنامه نگاران منابعی پرارزش برای تمام جوامع سالم هستند، و باید به آنها اجازه داده شود کارشان را انجام دهند.
هیلاری کلینتون وزیرامورخارجه امریکا در ۱۳ نوامبر ۲۰۱۲ در ضیافت مرکز جوایز روزنامه نگاران گفت " روزنامه نگاران از فساد پرده برمی دارند ومسائلی را که برای آینده مشترک ما مهم است برجسته می سازند، ازشفافیت انتخابات دربالکان گرفته تا قاچاق انسان درآسیا. این کارمی تواند دشوارو خطرناک باشد. آنها سئوالاتی سخت می پرسند. به دورافتاده ترین مکان ها سفر می کنند. زندگی شان را هر روزبه خطرمی اندازند. اما داستان هایی را که باید گفته شود بیان می کنند، و مسائلی را که نباید درسایه پنهان بماند روشن می سازند."
خانم کلینتون گفت " امروز، قدرت روزنامه نگاری برای آگاه ساختن، تحریک و به وجود آوردن دگرگونی مثبت مانند همیشه اساسی است.
دسترسی به اطلاعات شالوده قدرت بخشیدن به مردم وجوانع در سراسرجهان است، ومطبوعات آزاد عنصر اصلی دمکراسی های موفق است."
XS
SM
MD
LG