لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۴

برنارد فیلان، قربانی گروگان‌گیری جمهوری اسلامی: خاطرات تلخ زندان رهایم نمی‌کند


Bernard Phelan
Bernard Phelan

برنارد فیلان، شهروند ۶۴ ساله ایرلندی ـ فرانسوی که بیش از ۷ ماه در زندان جمهوری اسلامی محبوس بود می‌گوید پس از آزادی به اختلال «اضطراب پس از حادثه» دچار شده و نمی‌تواند خاطرات تلخ آن دوران را فراموش کند.

این فعال صنعت گردشگری که آبان ۱۴۰۱ همزمان با اعتراضات سراسری مردم ایران در مشهد بازداشت و خرداد ۱۴۰۲ آزاد شد به «آیریش تایمز» گفت: «ما مهره‌ای برای تبادل زندانی با اروپا بودیم. آزاد شدیم، چون بلژیکی‌ها یک زندانی ایرانی را در مقابل چهار اروپایی آزاد کردند. اما من جرمی مرتکب نشده بودم و فقط در زمانی نامناسب، در مکان اشتباهی حضور داشتم.»

او همچنین با اشاره به خاطرات تلخ و ترسناک از روز و شبهای زندان در ایران افزود: «زندانبانها دائم به من می‌گفتند که در زندان خواهی مرد اما من می‌دانستم که سرانجام بیرون خواهم رفت، فقط نمی‌دانستم شش ماه دیگر بیرون می‌روم یا شش سال دیگر .»

برنارد فیلان در ادامه اضافه کرد که به دلیل این سختی‌ها و مشکلات روحی به وجود آمده و مقام‌های فرانسوی خدمات روانپزشکی را در اختیار او قرار داده‌اند.

او پیراهن مشکی آستین بلند را یکی از عوامل ترسش عنوان کرد و گفت: «اخیرا در یک مهمانی، زمانی که فردی پیراهن مشکی آستین‌بلندی پوشیده بود، با دیدن آن لباس رنگم پرید و به یاد آوردم که مسئولان و نگهبانان زندان در تعطیلات مذهبی پیراهن‌های سیاه آستین‌بلند می‌پوشند.»

این شهروند ایرلندی - فرانسوی تاکید کرد که غم‌انگیزترین روز در روزهای اولیه بازداشت او، روزی بود که به دروغ به او گفتند قرار است به فرانسه برگردد. او افزود: «خیلی خوب بلدند که آدم را امیدوار کنند و بعد امیدش را بگیرند. من از نظر جسمی ترسی نداشتم، اما آن‌ها کاری را انجام دادند که به آن «شکنجه سفید» می‌گفتند؛ یعنی امیدواری و بعد ناامید کردن زندانی. این شکنجه روانی است.»

او همچنین گفت که «دوستان بسیار خوب زیادی در ایران دارم و بسیار ناراحت‌کننده است که احتمالا دیگر هرگز آن‌ها را نخواهم دید چون دیگر هرگز به ایران تحت حاکمیت جمهوری اسلامی بازنخواهم گشت.»

آقای فیلان در بخش دیگری از خاطراتش، او تأکید می‌کند که کابوس‌ها همچنان آزارش می‌دهند و حتی با مصرف قرص‌های خواب، شب‌ها به خوبی نمی‌تواند بخوابد و کابوس‌ها مانند زنجیری او را درگیر می‌کنند. در این کابوس‌ها، او خود را روی زمین افتاده و در حال لگد خوردن می‌بیند. این تجربه ناخوشایند با گریه‌های او به پایان می‌رسد، اما بیدار می‌شود و هنوز تأثیرات آن بر روی وجود او حس می‌شود.


برنارد فیلان که مشاور گردشگری و یکی از بازدیدکننده‌گان مشتاق ایران بود، روی پروژه‌ای برای طراحی تور گردشگری «قطار جاده ابریشم» از «استانبول به خاور دور» کار می‌کرد. او به اتهام به خطر انداختن «امنیت جمهوری اسلامی» دستگیر و سپس به ۶ سال و نیم زندان محکوم شد.

XS
SM
MD
LG