لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۲

احتمال خروج شرکت «توتال» فرانسه از پروژه توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی در ایران


به دنبال خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران و بازگشت قریب الوقوع تحریم‌های هسته ای آمریکا علیه تهران، شرکت فرانسوی توتال روز چهارشنبه اعلام کرد ممکن است از پروژه توسعه انرژی ایران در فاز ۱۱ میدان پارس جنوبی کنار برود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این غول نفتی فرانسه در بیانیه‌ای گفت «روز ۸ مه ۲۰۱۸، پرزیدنت ترامپ تصمیم خود به خروج ایالات متحده از برجام و باز گرداندن تحریم‌های آمریکا که پیش از اجرای آن توافق علیه ایران وضع شده بود را اعلام کرد.»

بیانیه می‌افزاید: از این رو، توتال پروژه توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی را ادامه نخواهد داد و کلیه عملیات مرتبط را تا پیش از ۴ نوامبر ۲۰۱۸ ملغی خواهد کرد، مگر آن که با حمایت مسئولان فرانسوی و اروپایی، از جانب مسئولان آمریکا مجوز مشخص دریافت کند.

بنا بر اعلام توتال، این شرکت از امروز هیچ تعهد بیشتری را در پروژه پارس جنوبی نخواهد پذیرفت. این شرکت همچنین گفت که در حال گفت‌وگو با مسئولان فرانسوی و آمریکایی برای بررسی امکان دریافت معافیت یا مجوز ادامه فعالیت در ایران است.

شرکت توتال تا کنون نزدیک به ۴۰ میلیون یورو (حدود ۴۷ میلیون دلار) در پروژه بزرگ انرژی در مناطق جنوبی ایران هزینه کرده و کنار کشیدن از این پروژه تاثیر چندانی بر رشد هدف‌گذاری شده تولید این شرکت نخواهد گذاشت.

تصمیم غول انرژی اروپایی در حالی است که سه قدرت‌ بریتانیا، آلمان و فرانسه در تلاش برای یافتن راهی به منظور ادامه سرمایه‌گذاری‌های اروپا در ایران هستند، و به نوشته رویترز، موضع امروز توتال نشان می‌دهد تا چه حد مسیر دشواری پیش رو دارند.

فدریکا موگرینی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه و پس از دیدار با وزیر خارجه ایران در بروکسل گفت این اتحادیه قادر نیست به ایران ضمانت بدهد، اما برای یافتن راهی به منظور حفظ سرمایه‌گذاری‌های پسابرجام اروپا در ایران جدی است.

سران اتحادیه اروپا قرار است امروز در نشستی در صوفیه پایتخت بلغارستان، راه‌های زنده نگه داشتن برجام و محافظت از شرکت‌های اروپایی در برابر تحریم‌های آتی آمریکا علیه ایران را بررسی کنند. انتظار نمی‌رود تصمیم خاصی در این نشست گرفته شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG