لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۷

جلیقه زردها به خیابان‌های پاریس بازگشتند؛ درگیری معترضان با پلیس فرانسه


پاريس برای ششمين هفته متوالی کانون تظاهرات و راهپيمايی «جليقه زردها» در اعتراض به برنامه‌های اصلاحات دولت امانوئل ماکرون، رئيس جمهوری فرانسه بود.

بر اساس گزارش‌ها، اين تظاهرات روز شنبه اول دی در برخی از محله‌های پاريس با درگيری و شليک گازاشک آور از سوی نيروهای پليس همراه بوده است.

در تظاهرات روز شنبه در پاريس، در بعضی از محله‌ها درگيری‌های پراکنده‌ای ميان معترضان با پليس ضد شورش وجود داشت و در مواردی حتی گروهی از معترضان با کپسول کف آتش نشانی به پليس ضد شورش حمله کردند.

در روزهای اخیر با کاهش حجم اعتراضات، بسياری از اماکن توريستی پاريس، از جمله موزۀ لوور و برج ايفل، پس از هفته ها تعطيلی به روی جهانگردان باز بوده‌اند. وضعيت ترافيک در خيابان‌ها، به ويژه اطراف نقاطی که کانون خشونت و درگيری بودند، تقريبا به حال عادی برگشته و به خاطر ايام ميلاد مسيح اکثر فروشگاه ها، به جز بوتيک‌های لوکس باز هستند.

به گزارش پليس فرانسه، شمار تظاهرکنندگان روز شنبه در پاريس در مجموع به حدود ۸۰۰ نفر می‌رسيد. در حاليکه بر اساس اخبار منتشر شده در شبکۀ اجتماعی فيس بوک، در این تظاهرات که توسط اريک دورو، رهبر جليقه زردها سازماندهی شد، قرار بود ۱۴۰۰ نفر شرکت کنند.

شب گذشته در جنوب فرانسه يک نفر در اثر تصادف با کاميونی که توسط جليقه زردها برای مسدود کردن خيابان پارک شده بود، کشته شد، با اين واقعه شمار تلفات اين اعتراضات از شش هفته پيش تا کنون به ده نفر رسيده است.

جنبش موسوم به جليقه زردها از چند هفته پيش در اعتراض به افزايش ماليات بر سوخت آغاز شد و به تدريج به موج گسترده ای با اعتراضات گوناگون تبديل شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG