لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۲

رئیس جمهوری فرانسه وضعیت اضطراری اقتصادی اعلام کرد؛ کم درآمدها مالیات ندهند


رئیس‌ جمهوری فرانسه ساعتی بعد از دیدار با سیاستمداران و نمایندگان اتحادیه ها و رهبران معترض، وضعیت اضطراری اقتصادی اعلام کرد.

امانوئل ماکرون دوشنبه شب به وقت فرانسه در یک سخنرانی، با اعلام این که خشم مردم فرانسه را می فهمد، گفت که با اقدامات قاطع از جمله کاهش مالیات، به مبارزه با آن می‌روند.

وی گفت افرادی که کمتر از دو هزار یورو در ماه درآمد دارند، از پرداخت مالیات معاف خواهند شد.

او همچنین از مجلس و دولت خواست برای بهبود وضع مردم تلاش کنند.

آقای ماکرون که با شعارهای معترضان برای کناره گیری مواجه شده، در نطق دوشنبه شب خود با بیان این که از مردم مشروعیت می گیرد، گفت هیچ خشمی نمی تواند آشوب های اخیر را توجیه کند.

معترضان که جلیقه‌های زرد رنگ به تن دارند، در آغاز علیه مالیات بر سوخت خودرو تظاهرات می ‌کردند، که قرار بود از اول سال ۲۰۱۹ به اجرا گذاشته شود، اما حتی پس از لغو آن با خواست‌هایی دیگر به خیابان‌ها آمدند.

لغو مالیات بر اضافه کاری، تسریع در کاستن از مالیات ها و پرداخت پاداش سالانه به کارگران کم درآمد، از جمله اقداماتی است که دولت در نظر دارد در واکنش به خواست‌های معترضان به اجرا بگذارد.

در پی چند هفته اعتراض های گسترده در فرانسه، امانوئل ماکرون روز دوشنبه در کاخ ریاست جمهوری با سیاستمداران محلی و کشوری، نمایندگان اتحادیه‌ها و رهبران امور تجاری برای شنیدن نگرانی‌هایشان دیدار و گفتگو کرد.

فرانسه طی ماه گذشته شاهد اعتراض های گسترده مردمی، به ویژه در پاریس بوده است.

تظاهرات معترضان موسوم به «جلیقه زردها» روز شنبه به ناآرامی کشیده شد و مقامات فرانسه روز یکشنبه ۱۸ آذر ماه اعلام کردند بیش از ۱۷۰۰ نفر در جریان تظاهرات سراسری معترضان در سراسر فرانسه دستگیر شدند.

وزارت کشور فرانسه پیش از این اعلام کرده بود ۱۲۲۰ نفر بازداشت هستند، که از این تعداد ۱۷۳ نفر به زندان منتقل شده‌اند.

تظاهرات اعتراضی «جلیقه زردها» در هفته های اخیر خسارات بسیاری را به مراکز تجاری و میراث فرهنگی در پاریس وارد کرده است.

این نا آرامی ها در روزهای پایانی چند هفته اخیر در سراسر کشور علیه افزایش هزینه های زندگی و امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه در شهرهای مختلف از جمله پاریس، مارسی، بوردو، لیون و تولوز آغاز شده و معترضان شعار «امانوئل ماکرون استعفا» سر داده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG