لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۶

«عقب نشینی دولت»، افزایش تعرفه‌های مالیاتی سوخت در فرانسه لغو شد


معترضان معروف به «جلیقه زردها» در این درگیری‌ها ابتدا به افزایش تعرفه مالیاتی سوخت در فرانسه معترض بودند.
معترضان معروف به «جلیقه زردها» در این درگیری‌ها ابتدا به افزایش تعرفه مالیاتی سوخت در فرانسه معترض بودند.

در پی ادامه تظاهرات مردم در فرانسه، ادوارد فیلیپ نخست وزیر فرانسه اعلام کرد که اجرای طرح افزایش مالیات بر سه نوع سوخت را به مدت شش ماه تعلیق کرد.

نخست وزیر فرانسه روز سه شنبه ۱۳ آذر گفت که پس از گوش دادن به خواست تقریبا همه نمایندگانی که طی روزهای گذشته با آنها ملاقات کرد، افزایش مالیات بر سوخت را به مدت شش ماه تعلیق می‌کند.

پیش از این فرانسه اعلام کرده بود که تعرفه‌های مالیاتی سوخت از ماه ژانویه افزایش خواهد یافت. این در حالی است که گفته می شود نارضایتی عمومی از سیاست های ماکرون و رعایت نشدن عدالت اجتماعی از دیگر دلایل این اعتراضات است.

تظاهرات اعتراضی به افزایش قیمت سوخت در فرانسه به خشونت کشیده شد
تظاهرات اعتراضی به افزایش قیمت سوخت در فرانسه به خشونت کشیده شد

پس از گذشت چند هفته از این تظاهرات حالا دولت فرانسه به این نتیجه رسیده است که این تصمیم راهکاری برای مقابله با این اعتراضات شدید است؛ اعتراضاتی که به یک بحران برای امانوئل ماکرون رئیس جمهوری ۴۰ ساله فرانسه تبدیل شده است.

همچنین منابع دولتی به خبرگزاری فرانسه گفتند که ادوارد فیلیپ نخست وزیر فرانسه، اقدامات موردنظر برای کمک به افزایش سطح زندگی خانوارهای کم درآمد را اعلام خواهد کرد.

این در حالی است که خبرگزاری فرانس ۲۴ گزارش داد دولت نشست روز سه‌شنبه با معترضان جلیقه زرد را لغو کرده است.

در پی ادامه ناآرامی‌ها در روزهای آخر هفته گذشته، درگیری‌های شدیدی در پاریس به وجود آمد که به زخمی و بازداشت شدن بسیاری از معترضان منجر شد.

رسانه‌ها گزارش دادند که این درگیری‌ها باعث کشته شدن چهار نفر شده است؛ از جمله یک زن ۸۰ ساله که موقع بستن پنجره خانه اش کپسول گاز اشک آور به صورت او برخورد کرد و در یک بیمارستان بستری شده بود.

افراد معروف به «جلیقه زردها» علاوه بر افزایش قیمت سوخت به سیاست‌های امانوئل ماکرون رئیس جمهوری این کشور معترض هستند
افراد معروف به «جلیقه زردها» علاوه بر افزایش قیمت سوخت به سیاست‌های امانوئل ماکرون رئیس جمهوری این کشور معترض هستند

همچنین پلیس پاریس اعلام کرده است که ۴۱۲ نفر در جریان درگیری های پاریس در روز شنبه دستگیر شدند و ۳۶۳ نفر در بازداشت به سر می برند. گزارش ها حاکی است که در خیابان شانزلیزه شهر پاریس بسیاری از نقاط توریستی مورد آسیب و غارت قرار گرفته‌اند.

اما امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه، که پیش از این در پایان نشست مشترک سران کشورهای گروه ۲۰ گفته بود با اخلالگران امنیت در فرانسه «برخورد» می شود، پس از بازگشت از این نشست به صورت عمومی درباره تحولات پاریس صحبت نکرد. تنها پیام او که در روز دوشنبه در توییتر رسمی خود منتشر کرد در مورد اهمیت کمک‌رسانی به افراد معلول بود، بدون آن‌که اشاره‌ای به درگیری‌های فرانسه داشته باشد.

معترضان معروف به «جلیقه زردها» که ابتدا به افزایش تعرفه مالیاتی گازوئیل و بنزین از اول ژانویه سال ۲۰۱۹ معترض بودند، حالا به سیاست‌های اقتصادی «امانوئل ماکرون» انتقاد دارند و خواستار استعفای او هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG