لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۹

با دستگیری سه مظنون زن، یک حمله تروریستی در پاریس خنثی شد


ماموران امنیتی فرانسه پنجشنبه شب در عملیاتی در منطقه ای در شرق پاریس، سه زن را به ظن حملات ترویستی دستگیر کردند
ماموران امنیتی فرانسه پنجشنبه شب در عملیاتی در منطقه ای در شرق پاریس، سه زن را به ظن حملات ترویستی دستگیر کردند

پلیس ضدترورریسم فرانسه سه زن را به ظن طراحی و برنامه ریزی برای انجام عملیات تروریستی در حومه پاریس دستگیر کرد. این دستگیری در ارتباط با پرونده یک خودرو رها شده حاوی کپسول گاز در یک محله توریستی پاریس انجام شده است.

این سه زن در تلاش بودند با آتش زدن یک تکه پارچه، خودرو حاوی کپسول های گاز و گازوئیل را منفجر کنند، اما موفق نشده و احتمالا از ترس پلیس از محل دور شدند.

آنها که ١٩ ،٢٣ و ٣٩ سال دارند، به گفته برنارد کازنو وزیر کشور فرانسه، گرایش‌های رادیکال و افراطی داشته و در حال تدارک برای انجام عملیات خشونت آمیز در روزهای آینده، احتمالا در یک ایستگاه قطار بودند.

در جریان عملیات نیروهای امنیتی برای دستگیری مظنونان در حومه پاریس، یکی از متهمان با چاقو یک مامور پلیس را زخمی کرد و پلیس هم در همان زمان یکی دیگر از مظنونان را از ناحیه پا مجروح کرد.

در برخی دیگر از حملات تروریستی قبل، زنان بیشتر نقش همراه و پشتیبان تروریست‌ها را داشتند، و این نخستین بار است که مستقیما برای حملات تروریستی وارد عمل می‌شوند.

به گفته فرانسوا مولن دادستان پاریس، به نظر می‌رسد نقشی که گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش برای زنان در نظر گرفته بود – که بیشتر محدود به خانه و خانواده است – در حال تغییر است.

وی روز جمعه در یک نشست خبری همچنین گفت که این افراد از سوی گروه داعش در سوریه هدایت می‌شدند.

دادستان پاریس افزود، دختر مالک خودرو مذکور – که مظنون اصلی پرونده به حساب می‌آید –هنگام دستگیری نامه‌ای به همراه داشته که بیانگر بیعت او با داعش است.

دادستان پاریس همچنین از بازداشت شریک زندگی یکی از این زنان خبر داد.

درمجموع نه نفر در ارتباط با این پرونده در بازداشت موقت به سر می‌برند و به گفته فرانسوا مولن این شبکه تروریستی به طور کامل منهدم شده است.

XS
SM
MD
LG