لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۰

هویت راننده "کامیون مرگ" در جنوب فرانسه مشخص شد


عکسی از کامیون مرگ
عکسی از کامیون مرگ

مقام های فرانسه روز جمعه هویت راننده کامیونی که شب گذشته با عبور از روزی مردم در یکی از خیابان های شلوغ شهر ساحلی نیس در جنوب آن کشور جان دست کم ۸۴ نفر را گرفت، شناسایی کردند.

به گزارش خبرگزاری‌ها، مهاجم " محمد الحویج بوهلال " شهروند ۳۱ ساله فرانسوی تونسی تبار معرفی شده است. وی در ساعات پایانی پنجشنبه و همزمان با مراسم جشن ملی فرانسه دست به حمله زد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، همسر سابق او نیز توسط پلیس فرانسه شناسایی شده و برای بازجویی احضار و به اداره پلیس منتقل شده است.

رئیس جمهوری فرانسه این حمله را "تروریستی" دانست و ضمن اعلام سه روز عزای عمومی، وعده داد فضار علیه گروه‌های تروریستی در عراق و سوریه را افزایش دهد.

فرانسوا اولاند روز جمعه و پس از دیدار با زخمی شده ها در بیمارستانی در نیس گفت که فرانسه با یک "چالش بلندمدت" روبروست.

بنا بر اعلام مقام‌های فرانسه از مجموع ۸۴ نفری که بر اثر حمله شب گذشته جان خود را از دست دادند، ده نفر کودک بودند.

به گفته دادستان فرانسوا مولن، از مجموع ۲۰۲ نفری که زخمی شده اند، ۲۵ نفر با مرگ دست و پنجه نرم می کنند و برای ادامه حیات به دستگاه های مراقبت پزشکی وصل شده اند. حال ۵۲ نفر دیگر هم وخیم است.

وزیر دادگستری فرانسه نیز، در گفت‌وگو با خبرنگاران در پاریس، اعلام کرد که مهاجم پیشینه کیفری داشته، اما در آن حد نبوده است که بتوان پیش بینی کرد به اقدامی با ابعاد حمله شب گذشته دست بزند.

محمد الحویج بوهلال ، هنگام عبور با یک کامیون سفید رنگ از روی مردم، به روی دیگران نیز تیراندازی می کرد؛ تا در نهایت پس از طی بیش از یک کیلومتر به ضرب گلوله پلیس از پای در آمد.

حمله مرگبار پنجشنبه شب در نیس، جدیدترین مورد از رشته حملات تروریستی است که از سال ۲۰۱۴ میلادی در اروپا و پس از ظهور گروه افراطی موسوم به "دولت اسلامی" یا داعش صورت گرفته است.

بسیاری از رهبران کشورهای جهان، از جمله رئیس جمهوری ایالات متحده، ضمن ابراز همدردی با مردم و دولت فرانسه، بر لزوم همکاری بین المللی علیه تروریسم تاکید کردند.

باراک اوباما در پیامی این اتفاق را "حمله وحتشناک تروریستی" نامید و گفت "من این رویداد را محکوم می کنم و از کارمندانم خواسته ام که با مقام های فرانسوی برای هر کمکی همکاری کنند."

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز در اظهارنظر کوتاهی در این زمینه گفت، "تروریسم پدیده شومی است که جز با همکاری و اجماع بین‌المللی ریشه کن نخواهد شد."

XS
SM
MD
LG