لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۶

گاهشمار حملات عمده تروریستی دو سال اخیر در اروپا


کامیونی که با عبور از روی مردم در شهر نیس در جنوب فرانسه، دست کم ۸۴ را نفر را کشت. راننده به ضرب گلوله ماموران پلیس کشته شد.
کامیونی که با عبور از روی مردم در شهر نیس در جنوب فرانسه، دست کم ۸۴ را نفر را کشت. راننده به ضرب گلوله ماموران پلیس کشته شد.

حمله مرگبار پنجشنبه شب یک شهروند ۳۱ ساله فرانسوی تونسی تبار در جنوب فرانسه، که در شهر بندری نیس با عبور کامیون از روی مردم جان دست کم ۸۴ نفر را گرفت و دهه ها نفر را روانه بیمارستان کرد، جدیدترین مورد از حملات تروریستی از سال ۲۰۱۴ میلادی در اروپاست، که پس از ظهور گروه افراطی داعش صورت گرفته است.

این حمله تروریستی در حالی انجام شد که وضعیت اضطراری اعلام شده در فرانسه از زمان حملات پائیز گذشته، همچنان به قوت خود باقی است. در اثر سه حمله جداگانه عوامل داعش در نوامبر سال ۲۰۱۵ در پاریس، ۱۳۰ نفر کشته شدند و دولت فرانسه اعلام وضعیت اضطراری کرد و این وضعیت تاکنون چند بار تمدید شده است.

خبرگزاری رویترز، نگاهی کرده است به حملات عمده ترویستی دو سال اخیر در اروپا، که در زیر می خوانید:

۲۴ مه ۲۰۱۴

در اثر تیراندازی در موزه یهودیان شهر بروکسل، پایتخت بلژیک، چهار نفر کشته شدند. مهاجم یک شهروند فرانسوی ۲۹ ساله به نام مهدی نموش معرفی شد، که بعدا در شهر مارسی دستگیر و به بلژیک تحویل داده شد.

۷ تا ۹ ژانویه ۲۰۱۵

دو پیکارجوی اسلامگرا به دفتر هفته نامه طنز فرانسوی "شارلی ابدو" در روز هفتم ژانویه حمله کردند و ۱۷ نفر از کارکنان آن را به ضرب گلوله کشتند. روز بعد یک پیکارجوی دیگر یک مامور پلیس فرانسه را کشت و روز بعد از آن هم در فروشگاهی اقدام به گروگانگیری کرد و ۴ نفر را کشت. مهاجم با دخالت پلیس کشته شد.

۱۰ اکتبر ۲۰۱۵

در اثر انفجار دو بمب در گردهمایی حامیان حقوق کردها در نزدیکی آنکارا، که به فاصله چند ثانیه از یکدیگر منفجر شدند، ۱۰۲ نفر کشته شدند. بنابر اعلام مقام های ترکیه، حملات انتحاری بوده و یک شبکه وابسته به داعش در جنوب شرقی آن کشور مسئول آن بوده است.

۱۳ نوامبر ۲۰۱۵

انفجار چند بمب و تیراندازی همزمان در چند نقطه پرجمعیت شهر پاریس جان ۱۳۰ نفر را گرفت و ۳۶۸ نفر دیگر را زخمی کرد. دو نفر از مهاجمان بلژیکی و سه نفر فرانسوی بودند.

۱۲ ژانویه ۲۰۱۶

یک بمبگذار انتحاری وابسته به گروه داعش، که تحت عنوان پناهجوی سوری وارد ترکیه شده بود، با فعال کردن جلیقه انفجاری خود در میان گروهی از گردشگران خارجی در یک مرکز تاریخی شهر استانبول، ۱۲ نفر از گردشگران آلمانی را کشت و تعدادی را هم زخمی کرد.

۱۹ مارس ۲۰۱۶

به دنبال حمله یک بمبگذار انتحاری در خیابان استقلال، از محبوب ترین مراکز خرید شهر استانبول، سه گردشگر اسرائیلی و یک شهروند ایرانی کشته شدند. به گفته وزارت کشور ترکیه، مهاجم یک شهروند ترکیه‌ای عضو گروه داعش بوده است.

۲۲ مارس ۲۰۱۶

سه مهاجم انتحاری وابسته به داعش، که همگی از شهروندان بلژیک بودند، جلیقه های انفجاری خود را در فرودگاه بروکسل و همچنین یکی از ایستگاه های متروی آن شهر منفجر کردند و در مجموع جان ۳۲ نفر را گرفتند. تحقیقات پلیس نشان می دهد که مهاجمان با عوامل حمله نوامبر گذشته در پاریس مرتبط بودند.

۱۴ ژانویه ۲۰۱۶

یک شهروند فرانسوی مراکشی تبار یکی از فرماندهان پلیس فرانسه و دوست دخترش را، که او هم برای پلیس فرانسه کار می‌کرد، در خانه ای در حومه پاریس با ضربات چاقو کشت. مهاجم به پلیس گفت به درخواست داعش این کار را کرده است.

۲۸ ژوئن ۲۰۱۶

به دنبال تیراندازی سه پیکارجو در محوطه فرودگاه بین المللی آتاتورک شهر استانبول، ۴۵ نفر کشته و دها نفر زخمی شدند. دو نفر از مهاجمان بعدا وارد ساختمان فرودگاه شدند و جلیقه انفجاری خود را منفجر کردند و نفر سوم هم بمب را در مقابل ورودی ترمینال فرودگاه منفجر کرد. ترکیه گروه داعش را مسئول دانسته است.

XS
SM
MD
LG