لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۱

هشدار صلیب سرخ جهانی؛ تداوم حمله به غوطه جان امداد رسانان را به خطر انداخته است


صليب سرخ جهانی هشدار داده است که جان کارکنان امدادی در غوطۀ شرقی سوريه هنگام کمک رسانی نبايد به خطر بيافتد.

اين هشدار در واکنش به حملات سنگينی صادر شده است که به قصد جلوگيری از رسيدن کمک‌های امدادی به دست غيرنظاميانی در منطقه غوطه، صورت گرفت.

به گزارش رابرت ماردينی، مدير محلی کميتۀ بين المللی صليب سرخ در خاورميانه، روند کمک رسانی در غوطه با وجود وعده گروه‌های درگير برای ايجاد تسهيل در رسيدن اين کمک ها به دست مردم در دوما و غوطۀ شرقی به خاطر جنگ و درگيری مدام با وقفه رو به روست.

صليب سرخ بين المللی به خاطر وقفه‌ای که در حال حاضر در آتش بس موقت غوطه ايجاد شده نمی‌تواند مواد غذايی و کالاهای ديگر را بين ۱۲ هزار نفر از جنگزدگان غوطه توزيع کند.

رابرت ماردينی می‌گويد، اين خيلی مهم و حياتی ست که گروه های درگير به قولشان عمل کنند تا اين کمک‌‌ها به دست مردم برسد.

اما بر اساس گزارش‌ها، عمليات تهاجمی تا صبح روز شنبه ۱۹ اسفند در غوطۀ شرقی همچنان ادامه داشته است؛ منطقه‌ای وسيع در دست مخالفان بشار اسد که دارای بيشترين تراکم جمعيت غيرنظامی است.

علی زعتری، هماهنگ کنندۀ امور بشردوستانۀ سازمان ملل متحد در سوريه، روز جمعه اعلام کرد موشک باران‌های روز جمعه خلف وعده هاي گروه‌های درگير، از جمله نيروهای روسيه است که قول داده بودند وضعيت را امن نگه دارند. اين حمله ها زمانی شروع شد که کاروان سازمان ملل نزديک دوما رسيده بودند.

زيد رعد الحسين، کميسر عالی سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه هم خواسته فجايع هفته‌های اخير غوطه توسط يک هيئت مستقل مورد تحقيق قرار گيرد و عاملان اصلی جوابگو باشند.

آقای حسين، معتقد است پروندۀ جنايات سوريه بايد به دادگاه بين المللی رسيدگی به جنايات جنگی ارجاع شود.

اما سفير سوريه در سازمان ملل متحد در پاسخ کميسر عالی حقوق بشر سازمان ملل را به داشتن مواضع تبعيض آميز و جانبدارانه متهم، و «جناح های تروريستی» را مسئول وضعيت فعلی در غوطه شرقی معرفی کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG