لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۱

ماکرون: مشخص نیست کدام بخش در ایران مسئول نقشه بمبگذاری در نشست پاریس است


نشست خبری امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه در کاخ الیزه، پاریس - ۲۷ اوت ۲۰۱۸
نشست خبری امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه در کاخ الیزه، پاریس - ۲۷ اوت ۲۰۱۸

رئیس جمهوری فرانسه روز جمعه گفت مشخص نیست که آیا فرمان عملیات کشف شده بمبگذاری در نشست چند ماه پیش یک گروه مخالف جمهوری اسلامی ایران در حومه پاریس از طرف سطوح بالای حکومتی در تهران صادر شده باشد.

نیروهای امنیتی بلژیک، آلمان و فرانسه دوازدهم تیر ماه از بازداشت شش نفر، از جمله یک دیپلمات ایرانی، به اتهام برنامه ریزی برای حمله به یک تجمع حامیان سازمان مجاهدین خلق ایران، که نهم تیر در حومه پاریس برگزار شد، خبر دادند.

به گزارش رویترز، امانوئل ماکرون در یک مصاحبه تلویزیونی گفت، تنش و شکاف‌های جناحی در ایران گاهی تشدید می‌شود و من نمی‌توانم امروز بگویم فرمان بمبگذاری آیا از بالا بوده، یا این دستگاه یا آن جناح آن را صادر کرده است.

رئیس جمهوری فرانسه که با شبکه خبری فرانس۲۴ گفت‌وگو می‌کرد افزود، ما همچنان منتظر دریافت توضیحات بیشتر هستیم، اما حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در جریان دو دیداری که داشتیم چیزی در این زمینه به من ارائه نداد.

اظهارات ماکرون سه روز پس از آن عنوان می‌شود که اسدالله اسدی، دبیر سوم سفارت ایران در وین و مظنون کلیدی پرونده که به هدایت شبکه جاسوسی جمهوری اسلامی در اروپا نیز متهم شده است، از آلمان به بلژیک تحویل داده شد.

وزارت امور خارجه فرانسه روز دوم اکتبر اعلام کرد که تردیدی نیست وزارت اطلاعات ایران پشت توطئه بمبگذاری خنثی شده بوده و از این رو پاریس دارایی‌های متعلق به آن وزارتخانه و دو شهروند ایرانی را در فرانسه ضبط کرده است.

بلژیک هم روز دوم اکتبر رسما علیه اسدالله اسدی و سه مظنون دیگر پرونده به دلیل برنامه ریزی برای بمبگذاری در گردهمایی ۳۰ ژوئن شورای ملی مقاوت، شاخه سیاسی سازمان مجاهدین خلق ایران، در فرانسه اعلام جرم کرده است.

آقای اسدی توسط پلیس آلمان، دو تن از مظنون‌ها توسط پلیس بلژیک و مظنون دیگر توسط پلیس فرانسه دستگیر شده‌اند. دو نفر از کسانی هم که در ابتدا به ظن ارتباط با توطئه تروریستی مذکور بازداشت شده بودند، اندکی بعد آزاد شدند.

ایالات متحده از برخورد متحدان خود در اروپا با اینگونه فعالیت‌های حکومت ایران تقدیر کرده و گفته است که واشنگتن همکاری‌های لازم را با کشورهای اروپایی به منظور مقابله با تهدیدهای تروریستی جمهوری اسلامی انجام خواهد داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG