لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۱

دارایی‌های وزارت اطلاعات ایران در فرانسه در ارتباط با تروریسم توقیف شد


امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه (وسط)، ژان ایو لودریان وزیر خارجه (چپ) و فیلیپ اتین مشاور امور دیپلماتیک رئیس جمهوری - آرشیو
امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه (وسط)، ژان ایو لودریان وزیر خارجه (چپ) و فیلیپ اتین مشاور امور دیپلماتیک رئیس جمهوری - آرشیو

دولت فرانسه دارایی‌های متعلق به وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران و همچنین دو تبعه ایرانی را به اتهام طراحی یک حمله تروریستی در خاک فرانسه مسدود کرد.

خبرگزاری فرانسه روز سه‌شنبه گزارش داد سرویس اطلاعاتی فرانسه معتقد است وزارت اطلاعات ایران در توطئه خنثی شده تروریستی تیر ماه در پاریس دست داشته است.

فرانسه می‌گوید این توطئه، ضرورت یک رویکرد سختگیرانه در روابط با ایران را دوچندان می‌کند و در این راستا فرانسه اقدامات پیشگیرانه هدفمندی را در چارچوب مبارزه با تروریسم برای انسداد دارایی‌های اسدالله اسدی و سعید هاشمی مقدم اتباع ایرانی و همچنین بخش امنیت داخلی وزارت اطلاعات ایران انجام می‌دهد.

فرانسه می‌گوید، باید مجراهای تامین مالی تروریسم را خشکاند.

اسدالله اسدی دیپلمات ایرانی که در تیر ماه سال جاری در ارتباط با تلاش برای بمبگذاری در نشست مجاهدین خلق در پاریس در آلمان بازداشت شد، مسئول شبکه جاسوسی جمهوری اسلامی در اروپا بود.

دادگاهی در آلمان روز گذشته اعلام کرد که با استرداد آقای اسدی به بلژیک برای ادامه دادرسی موافقت کرده است.

یک منبع دیپلماتیک در فرانسه نیز روز سه‌شنبه به خبرگزاری رویترز گفت سعید هاشمی مقدم، معاون وزیر اطلاعات ایران دستور بمبگذاری در تجمع مخالفان ایران در حومه پاریس را صادر کرده بود.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده پیشتر در مصاحبه با «اسکای نیوز عربی» حکومت ایران را به استفاده از سفارتخانه‌هایش برای انجام حملات افراطی در اروپا متهم کرد و به تهران هشدار داد اینگونه اقدامات «هزینه‌های بالایی» برای جمهوری اسلامی خواهد داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG