لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۰

واکنش دولت آمریکا به برخورد با اقدام تروریستی جمهوری اسلامی در فرانسه


یکی از اعضای سازمان مجاهدین درباره اسد الله اسدی، دیپلمات ایرانی متهم به همدستی در بمبگذاری به خبرنگاران توضیح میدهد.
یکی از اعضای سازمان مجاهدین درباره اسد الله اسدی، دیپلمات ایرانی متهم به همدستی در بمبگذاری به خبرنگاران توضیح میدهد.

اعلام دست داشتن وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی در طراحی بمبگذاری در تجمع سازمان مجاهدین در پاریس، و توقیف اموال دو مقام اطلاعاتی ایران توسط فرانسه، واکنش دولت آمریکا را در پی داشت.

شورای امنیت ملی کاخ سفید غروب سه شنبه ۱۰ مهر در یک پیام توئیتری اعلام کرد که فرانسه در مقابله با طراحی حمله تروریستی توسط ایران، گام محکمی برداشت.

در ادامه این پیام آمده است: «تهران باید بداند که این رفتارهای بد تحمل نخواهد شد.»

دولت فرانسه در ادامه رسیدگی به پرونده دست داشتن یک دیپلمات ایرانی در طراحی بمبگذاری نافرجام در تجمع مجاهدین خلق در پاریس، روز سه شنبه دارایی‌های متعلق به وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران و همچنین دو تبعه ایرانی را به اتهام طراحی این حمله مسدود کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سرویس اطلاعاتی فرانسه معتقد است وزارت اطلاعات ایران در توطئه خنثی شده تروریستی تیر ماه در پاریس دست داشته است.

همزمان با واکنش شورای امنیت ملی کاخ سفید، هدر ناوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز به این اقدام دولت فرانسه واکنش نشان داد.

او روز سه شنبه با اشاره به پیشینه اقدامات تروریستی جمهوری اسلامی علیه آمریکا و اقدام دولت فرانسه علیه مقام های اطلاعاتی جمهوری اسلامی در پرونده اخیر، گفت که اقدام فرانسه در مسدود کردن اموال وزارت اطلاعات ایران نشان دهنده دست داشتن تهران در اقدامات تروریستی است.

او اضافه کرد: «بار دیگر تاکید می‌کنم که جمهوری اسلامی بزرگترین حامی تروریسم در جهان است.»

فرانسه می‌گوید این توطئه، ضرورت یک رویکرد سختگیرانه در روابط با ایران را دوچندان می‌کند و در این راستا فرانسه اقدامات پیشگیرانه هدفمندی را در چارچوب مبارزه با تروریسم برای انسداد دارایی‌های اسدالله اسدی و سعید هاشمی مقدم اتباع ایرانی و همچنین بخش امنیت داخلی وزارت اطلاعات ایران انجام می‌دهد.

اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی که در تیر ماه سال جاری در ارتباط با تلاش برای بمبگذاری در نشست مجاهدین خلق در پاریس در آلمان بازداشت شد، همچنین متهم به هدایت شبکه جاسوسی جمهوری اسلامی در اروپا است.

دادگاهی در آلمان روز گذشته اعلام کرد که با استرداد آقای اسدی به بلژیک برای ادامه دادرسی موافقت کرده است.

یک منبع دیپلماتیک در فرانسه نیز روز سه‌شنبه به خبرگزاری رویترز گفت سعید هاشمی مقدم، معاون وزیر اطلاعات ایران دستور بمبگذاری در تجمع مخالفان ایران در حومه پاریس را صادر کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG