لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۴

فرانسه شش جنگنده میراژ به خاورمیانه می فرستد


فرانسه می گوید شش فروند جت جنگنده به خاورمیانه می فرستد و بر آن است بر حملات هوایی علیه هدف های گروه دولت اسلامی در عراق شدت بخشد.

وزیر دفاع فرانسه روز چهارشنبه در پارلمان گفت شش جت میراژ برای تقویت واحد هوایی فرانسه که هم اینک در منطقه حضور دارد، در اردن مستقر خواهند شد.

پیشتر در روز چهارشنبه، مقامات فرانسه گفتند دومین شهروند فرانسوی را در ویدیوئی که سر بریده شده یک امدادگر آمریکایی و گردن زدن دست کم ۱۸ سرباز سوری را نشان می‌ دهد، شناسایی کرده اند.

فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه در جریان دیداری از استرالیا گفت دو تبعه فرانسه در ویدیوئی که گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) منتشر کرده است دیده می‌شوند؛ اما وی جزئیات بیشتری ارائه نداد.

به گفته تحلیلگران دومین جوان فرانسوی شناسایی شده ۲۲ ساله و از حومه پاریس است، که حدود دو سال پیش به سوریه رفته بود.

روز دوشنبه، مقامات فرانسه فرد نخست شناسایی شده را ماکسیم اوشار ۲۲ ساله معرفی کردند، که به اسلام گرویده بود و تابستان سال گذشته به سوریه سفر کرد.

آقای اولاند همچنین بر خطر آنچه آن را «شستشوی مغزی» جوانان توسط پیکارجویان در خارج نامید، تاکید کرد. پیشتر در اوائل سال، فرانسه برای متوقف کردن سفر شهروندان به سوریه و جلوگیری از جذب جوانان به افراط گری، قوانین ضدتروریسم را سخت‌تر کرد.

بنابر گزارش‌ها، هزاران داوطلب از کشورهای غربی به گروه افراطی دولت اسلامی پیوسته‌اند. بیش از ۱۱۳۰ شهروند فرانسه با سلول‌های جهادی در سوریه و عراق ارتباط دارند و ۳۷۶ نفر در منطقه هستند.

گزارشی که روز سه‌شنبه در فرانسه منتَشر شد نشان می‌دهد اکثر کسانی که به اسلام افراطگرایانه روی آورده‌اند، از خانواده‌های طبقه متوسط هستند.

در این میان، گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه می‌گوید گروه داعش از پایان ماه ژوئن، بیش از ۱۴۰۰ نفر را در سوریه اعدام کرده است.

XS
SM
MD
LG