لینکهای قابل دسترسی

یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۶

فرانسه: به حملات علیه مواضع «دولت اسلامی» ادامه خواهیم داد


Mark Rylance, winner of the award for best actor in a supporting role for “Bridge of Spies," from left, Brie Larson, winner of the award for best actress in a leading role for “Room”, Leonardo DiCaprio, winner of the award for best actor in a leading rol
Mark Rylance, winner of the award for best actor in a supporting role for “Bridge of Spies," from left, Brie Larson, winner of the award for best actress in a leading role for “Room”, Leonardo DiCaprio, winner of the award for best actor in a leading rol

علیرغم قتل بی‌رحمانه یک شهروند فرانسوی توسط پیکارجویان افراطی اسلامگرا، فرانسه عهد کرده است به حملات هوایی علیه جهادی‌های گروه موسوم به «دولت اسلامی» ادامه دهد. در همین حال، در میان هراس گسترش هجوم آن پیکارجویان جهادی به کشورهای دیگر، دولت فرانسه بر تدابیر امنیتی در داخل می‌افزاید.

در حالی که فرانسه در سوگ قتل اروه گوردل نشسته است، پرچم‌ها در روز جمعه در ساختمان‌های عمومی به حال نیمه افراشته در خواهند آمد.

گردن زدن راهنمای ۵۵ ساله گردشگری فرانسه، چرخش نگران‌کننده‌ای را در اعدام‌های هفته‌های اخیر نشان می‌دهد. این بار، جلادان، از میان پیکارجویان افراطی گروه دولت اسلامی (داعش) نبودند، بلکه افرادی از گروهی دیگر به نام «سرباران خلافت» بودند.

آقای گوردل در سوریه یا عراق دستگیر نشد، بلکه در کوهستان‌های الجزایر به اسارت در آمد. در آنجا دولت در دهه ۱۹۹۰ میلادی در جنگ داخلی خونینی علیه اسلامگرایان درگیر بود.

روز پنجشنبه، فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه با وزیران کابینه خود ملاقات کرد و با آنها در مورد افزایش ضریب امنیت در داخل و نیز گسترش حملات هوایی علیه مواضع گروه سنی دولت اسلامی در عراق به تبادل نظر پرداخت.

آقای اولاند پیشتر، اعدام گوردل را به عنوان عملی «مذبوخانه و بی‌رحمانه» محکوم کرد و از جامعه بین‌المللی خواست تماشاگر باقی نماند و علیه تروریسم و اینگونه اقدامات وحشیانه کاری انجام دهد.

مرگ اروه گوردل موجب اندوه، خشم و هراس در فرانسه شده است. پس از آن که فرانسه به حملات هوایی علیه مواضع داعش در عراق دست زد، آن گروه از مسلمانان خواست آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها را بکشند.

فرانسه قبلا نیز هدف اسلامگرایان افراطی قرار گرفته بود. در جریان جنگ داخلی الجزایر، تندروهای الجزایری بمبی را در مترو شهر پاریس منفجر کردند و یک هواپیمای فرانسوی را نیز ربودند. دو سال بعد، یک شهروند مسلمان فرانسوی ۷ نفر را در شهر تولوز کشت.

اما مرگ گوردل و نیز صدها فرانسوی که به گروه دولت اسلامی پیوسته‌اند، فصل جدید و نگران کننده‌ای باز می‌کند، بویژه برای جامعه بزرگ و عمدتا معتدل مسلمان، که از این نگران هستند که شاید به پوششی برای اسلام افراطی تبدیل شود.

رئیس شورای فرانسوی اسلام، در مصاحبه‌ای در رادیو فرانسه، جهادی‌ها را «هیولاهایی» که رفتارشان قابل فهم نیست نامید. او که امام مسحد پاریس نیز هست، مسلمانان را به برپایی تجمعی در روز جمعه برای محکوم کردن بربریت پیکارجویان فراخوانده است.

XS
SM
MD
LG