لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۳

جسد بدون سر قربانی «حمله تروریستی» به کارخانه‌ای در فرانسه یافت شد


در اثر حمله به کارخانه‌ای در جنوب فرانسه، که رئیس جمهوری آن کشور آن را «تروریستی» خواند، يک نفر کشته و چند نفر زخمی شدند. سر بريده شده‌ قربانی که روی آن عباراتی به زبان عربی نوشته است، در محل ورودی کارخانه یافت شد.

اين حمله، صبح روز جمعه در منطقه‌ای صنعتی در منطقه ایزر، بین شهرهای لیون و گرونوبل در استان رون آلپ واقع در نزديکی مرزهای مشترک فرانسه با سوئيس و ايتاليا، رخ داد. این کارخانه به یک شرکت آمریکایی تعلق دارد که گازهای صنعتی تولید می‌کند.

گزارش‌های اولیه حاکی است که افراد ناشناسی با کوبیدن یک خودرو به ساختمان کارخانه موجب وقوع انفجارهای مهیبی شدند. گفته می‌شود مهاجمان پرچم داعش به همراه داشتند.

هویت قرباتی هنوز مشخص نشده، اما مسئولان کارخانه می‌گویند او از کارکنان آنها نبوده و به گفته رسانه‌های فرانسه، وی از مدیران یک شرکت حمل و نقل محلی بودع است. هنوز روشن نیست آیا او پیش از برخورد خودرو به ساختمان کارخانه گردن زده شده است، یا پس از آن.

رئیس جمهوری فرانسه، در سخنانی از محل برگزاری نشستی در بروکسل پایتخت بلژیک، این واقعه را یک «حمله تروریستی» خواند و گفت برای متوقف کردن حملات آینده، تمام اقدامات لازم صورت خواهد گرفت.

فرانسوا اولاند با بیان این که «حمله ماهیت تروریستی دارد، چون سر جدا شده یک نفر با پارچه نوشته‌ای عربی در محل پیدا شده است،» گفت «باید عمل کنیم و برای حفظ ارزش‌هایمان جلوی این اقدامات را بگیریم، و در هیچ شرایطی ترس را به خود راه ندهیم.»

پلیس فرانسه از دستگیری یکی از مهاجمان خبر داد و کمیته ضدتروریستی وزارت کشور فرانسه نیز اعلام کرد که تحقیقات در این زمینه را آغاز کرده است. امانوئل والس نخست وزیر فرانسه خواستار تشدید تدابیر امنیتی در دیگر مناطق حساس منطقه شد.

وزیر کشور فرانسه نیز تایید کرده است که یک مظنون به نام «یاسین صالح» دستگیر شده و مظنونان دیگری هم در بازداشت پلیس هستند. به گفته او فرد صالح سابقه جنایی ندارد، اما از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۷ میلادی به ظن رادیکالیزه شدن، تحت نظر بوده است.

نیکولا سارکوزی رئیس جمهوری پیشین فرانسه، در واکنش به این حمله گفت مهاجمان «علیه فرانسه، دموکراسی و تمدن اعلام جنگ کرده‌اند.»

این دومین بار در سال جاری میلادی است که فرانسه هدف حمله تروریستی قرار می‌گیرد. در ژانویه گذشته (اواسط دی ماه) دو حمله جداگانه، به دفتر نشریه طنز شارلی ابدو و یک فروشگاه مواد غدایی یهودیان، در پاریس ۱۷ کشته برجای گذاشت.

XS
SM
MD
LG