لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۶

دادستان فرانسه: کمک خلبان «عمدا» باعث سقوط هواپیمای آلمانی شده است


دادستان فرانسه: کمک خلبان «عمدا» باعث سقوط هواپیمای آلمانی شده است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:36 0:00

اطلاعات تازه به دست آمده از جعبه سیاه هواپیمای شرکت هوایی آلمانی جرمن وینگز که روز سه شنبه در مناطق کوهستانی جنوب فرانسه سقوط کرد، نشان می‌دهد کمک خلبان پرواز در کابین تنها بوده و عمداً باعث سقوط هواپیما شده است.

روبن بریس دادستان مارسی روز پنجشنبه در یک نشست خبری، گفت خلبان هواپیما قبل از سقوط خارج از کابین خلبان بوده و به دلیل قفل شدن در موفق به ورود به کابین نشد؛ با این حال به گفته او هیچ نشانه‌ای از تروریستی بودن این حادثه در دست نیست.

در ورودی کابین خلبان‌ها تنها از داخل قفل می‌شود و از بیرون باید با وارد کردن یک کد رمز آن را باز کرد. با این حال این رمز را هم می‌توان از داخل کابین غیر فعال کرد.

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز به نقل از یک منبع نزدیک به روند تحقیقات در مورد سقوط پرواز شماره ۹۵۲۵ جرمن وینگز قرار دارد، نوشت مکالمه بین دو خلبان در طول پرواز عادی بوده است و صداهای ضبط شده داخل کابین نشان می‌دهد یکی از آنها که کابین را ترک کرده بود، نتوانست دوباره وارد کابین شود.

به گفته این مقام نظامی که نخواست هویتش فاش شود، «خلبانی که خارج از کابین مانده بود، ابتدا به آرامی در می‌زند، اما هیچ پاسخی از داخل کابین داده نمی‌شود. سپس ضربات محکم‌تری به در می‌کوبد، اما باز هم پاسخی از داخل کابین نمی‌آید.»

یکی از دو جعبه سیاه هواپیاما ساعاتی پس از آغاز عملیات جستجو در منطقه پیدا شد و کارشناسان بلافاصله بازیابی اطلاعات ثبت شده در آن را آغاز کردند. کارشناسان فرانسوی می‌گویند موفق شده‌اند مکالمات و صداهای داخل کابین خلبان را تا پیش از سقوط هواپیما استخراج کرده‌اند.

پوسته محافظ جعبه سیاه دوم روز گذشته پیدا شد، اما از خود جعبه سیاه هنوز اثری یافت نشده است.

هواپیمای ایرباس آ۳۲۰ متعلق به شرکت هواپیمایی جرمن وینگز، وابسته به شرکت لوفت هانزای آلمان، با ۱۵۰ سرنشین روز سه شنبه از بارسلون اسپانیا عازم دوسلدورف آلمان بود که در رشته کوه‌های آلپ در جنوب فرانسه سقوط کرد و همه ۱۴۴ مسافر، از جمله دو ایرانی، و ۶ خدمه پرواز آن کشته شدند.

XS
SM
MD
LG