لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۴

سقوط هواپیما در فرانسه ۱۵۰ کشته برجای گذاشت؛ جعبه سیاه پیدا شد


سقوط هواپیما در فرانسه ۱۵۰ کشته برجای گذاشت، جعبه سیاه پیدا شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:49 0:00

یک فروند هواپیمای ایرباس آ ۳۲۰ متعلق به خطوط هوایی آلمانی جرمن وینگز با ۱۴۴ مسافر و ۶ نفر خدمه‌ پرواز در جنوب فرانسه سقوط کرده است. وزیر کشور فرانسه گفت جعبه سیاه هواپیما پیدا شده است.

پیشتر گزارش شده بود که تعداد سرنشینان هواپیما ۱۴۸ نفر بوده است. تصاویری از منطقه سقوط هواپیما ساعتی پس از وقوع حادثه منتشر شد.

پلیس فرانسه گفت جمع آوری اجساد سرنشینان هواپیما به خاطر شرایط منطقه چندین روز ممکن است طول بکشد. پلیس اضافه کرده است که هچکس از سرنشینان نجات نیافته است.

جرمن وینگز یکی از شرکت‌های زیرمجموعه‌ی خطوط هواپیمایی لوفت هانزا است که بلیط‌های ارزان قیمت می‌فروشد.

این هواپیما ساعت ده صبح به وقت محلی از بارسلون به مقصد دوسلدورف در حرکت بود که در منطقه‌ی «دین لِ بن» در استان الپ د اوت پروونس دچار حادثه شد.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه - ۴ فروردین ۱۳۹۴
فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه - ۴ فروردین ۱۳۹۴

فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه می‌گوید احتمالا همه‌ سرنشینان این هواپیما کشته شده اند.

وزیر حمل و نقل فرانسه کشته شدن همه‌ سرنشینان پرواز شماره ۹۵۲۵ را تایید کرد. به گفته الن ویدالی، هواپیما ساعت ۱۰ و ۴۷ دقیقه درخواست کمک کرد و دقایقی بعد ناپدید شد.

خبرگزاری فرانسه صحبت‌های وزیر حمل و نقل فرانسه در خصوص اعلام وضعیت اضطراری توسط هواپیما را پیش از سقوط رد کرده است.​

وی در گفتگو با رادیو اروپا ۱ همچنین گفته است «این هواپیما در محلی دچار حادثه شده که دسترسی جاده‌ای ندارد.»​

پلیس و ژاندارمری فرانسه برای رسیدن به منطقه سقوط هواپیما آماده می شوند - ۴ فروردین ۱۳۹۴
پلیس و ژاندارمری فرانسه برای رسیدن به منطقه سقوط هواپیما آماده می شوند - ۴ فروردین ۱۳۹۴

​نیروهای ژاندارمری فرانسوی که توانسته‌اند خود را به محل حادثه برسانند می‌گویند بر اساس ارزیابی‌های انجام شده با هلیکوپتر بقایای هواپیما در محدوده‌ای حدود دو کیلومتر پراکنده شده است.

هنوز دلیل سقوط این هواپیما مشخص نشده است. گفته می‌شود دسترسی به محل سقوط هواپیما به دلیل کوهستانی بودن منطقه به شدت دشوار است. جرمن وینگز سقوط هواپیما را تایید کرده است.

یک سخنگوی معاون نخست وزیر اسپانیا گفته است حدود ۴۵ نفر از مسافران هواپیما نام خانوادگی اسپانیایی داشتند. پادشاه و ملکه‌ اسپانیا که در هنگام وقوع این حادثه در پاریس بوده‌اند، به کاخ الیزه رفتند و به همراه فرانسوا اولاند اوضاع را دنبال کردند.

گزارش شده که احتمالا ۶۷ آلمانی و ۱ بلژیکی جزء مسافران بوده اند.

احتمال می رود ۱۶ دانش آموز و ۲ معلم آلمانی مسافران این پرواز بوده اند. اما مقامات به طور رسمی هنوز این موضوع را تایید نکرده اند.

افراد گریان وارد فرودگاه دوسلدورف می شوند - ۴ فروردین ۱۳۹۴
افراد گریان وارد فرودگاه دوسلدورف می شوند - ۴ فروردین ۱۳۹۴

تصاویر خبرگزاری ها نگرانی شدید خانواده مسافران این پرواز را نشان می دهد.

فرانک والتر اشتاین مایر وزیر امور خارجه‌ آلمان در پیامی، با نزدیکان و خانواده مسافران و خدمه‌ این پرواز ابراز همدردی کرده است.

اولیور واگنر، مدیر عامل جرمن وینگز روز سه شنبه گفت شرکتش نمی تواند دلیلی برای سقوط هواپیما در فرانسه اعلام کند اما هرکاری که بتواند برای یافتن علت سقوط هواپیما انجام می دهد.

جرمن وینگز گفته است هواپیما یک دقیقه پس از آنکه به ارتفاع کروز رسید، شروع به از دست دادن ارتفاع کرد و این کاهش ارتفاع به مدت ۸ دقیقه ادامه داشت.

وضعیت نامشخص پرواز هواپیمای جرمن وینگز بر تابلوی فرودگاه دوسلدورف
وضعیت نامشخص پرواز هواپیمای جرمن وینگز بر تابلوی فرودگاه دوسلدورف

یک مدیر جرمن وینگز گفت هواپیما با رادار پرواز در فرانسه تماس گرفت اما تماس هواپیما با کنترل کنندگان ترافیک پرواز در ساعت ۱۰:۵۳ بامداد و زمانی که هواپیما در ارتفاع ۶ هزار پایی قرار داشت قطع شد و سپس هواپیما سقوط کرد.

فرانسوا اولاند، در تماسی تلفنی با صدر اعظم آلمان، به آنگلا مرگل تسلیت گفت. سخنگوی خانم مرکل گفت که او از این حادثه «شوکه» شده و تمامی ملاقات های این روز خود را لغو کرده است.

وزارت امورخارجه آلمان نیز اعلام کرد یک واحد بحران تشکیل داده و در تماس نزدیک با مقامات فرانسوی است.

آنگلا مرکل پس از انتشار خبر سقوط هواپیما در فرانسه با رسانه ها صحبت کرد - ۴ فروردین ۱۳۹۴
آنگلا مرکل پس از انتشار خبر سقوط هواپیما در فرانسه با رسانه ها صحبت کرد - ۴ فروردین ۱۳۹۴

​به گزارش رویترز، سخنگوی حانم مرکل گفت او روز چهارشنبه به محل سقوط هواپیما می رود.

وزارت خارجه آمریکا نیز روز سه شنبه گفت در حال بررسی این است که آیا هواپیما حامل شهروندانی از آمریکا بوده است یا خیر. جن ساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت ایالات متحده آماده کمک رسانی به دولت های فرانسه، آلمان و اسپانیا است.

آخرین سقوط یک هواپیمای جت در فرانسه در سال ۲۰۰۰ رخ داد که طی آن یک هواپیمای کنکورد به زمین خورد و ۱۱۳ نفر از جمله ۱۰۹ سرنشین و ۴ نفر روی زمین کشته شدند.

XS
SM
MD
LG