لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۵۵

اروپا «کمک یک میلیارد یورویی» به تونس را بررسی می‌کند


رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا با قیس سعید، رئیس جمهوری تونس (راست) دیدار کرد. ۱۱ ژوئن، ۲۰۲۳.

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا روز یکشنبه گفت که این اتحادیه در حال بررسی بیش از یک میلیارد یورو کمک به تونس برای کمک به تقویت اقتصاد آسیب دیده این کشور و همچنین مقابله با بحران مهاجرت است.

اورزولا فون در لاین، در سخنانی در تونس بدون اشاره به جزییات گفت که ۹۰۰ میلیون یورو کمک مالی کلان به اضافه ۱۵۰ میلیون یورو کمک به بودجه تونس می‌تواند «به محض دستیابی به توافق لازم» ارائه شود.

او گفت که اتحادیه اروپا همچنین امسال ۱۰۰ میلیون یورو برای مدیریت مرزی، عملیات جستجو و نجات پناهجویان، مبارزه با قاچاق و بازگشت آنها که «ریشه در احترام به حقوق بشر دارد» در اختیار تونس قرار خواهد داد.

اتحادیه اروپا، مانند دیگر کمک کنندگان اصلی به تونس، تا کنون حمایت خود را منوط به نهایی کردن برنامه وام با صندوق بین المللی پول کرده است، اما قیس سعید، رئیس جمهوری تونس، اصلاحات کلیدی مورد نیاز در این طرح را رد کرده است.

سعید گفته است که کاهش یارانه‌ها و تجدید ساختار شرکت‌های دولتی، که دولت او به صندوق بین‌المللی پول پیشنهاد کرده بود تا به وام‌دهندگان اطمینان دهد که بازپرداخت خواهند شد، خطر انفجار اجتماعی را در پی دارد. به گزارش رویترز، مذاکره برای هر توافق جدیدی بر اساس اصلاحات پیشنهادی متفاوت می‌تواند ماه‌ها زمان ببرد.

مارک روته، نخست وزیر هلند و جورجیا ملونی، نخست وزیر ایتالیا، که کشورش محل اصلی ورود مهاجرانی است که از تونس از دریای مدیترانه عبور می‌کنند، فون در لاین را در این دیدار همراهی کردند.

ملونی که هفته گذشته نیز از تونس دیدن کرده بود، به صندوق بین المللی پول برای تسهیل شرایط برای وام فشار آورده است. او روز یکشنبه بیانیه مشترکی که اتحادیه اروپا و تونس قبلاً امضا کرده‌اند را بعنوان گامی مهم «به سوی ایجاد یک مشارکت واقعی» توصیف کرد.

او گفت که اکنون «فرصت مهمی» بوجود آمده است که قبل از نشست شورای اروپایی در پایان ماه ژوئن توافقنامه کمک مالی نهایی شود.

فون در لاین همچنین مجموعه‌ای از طرح‌های بلندمدت اروپا را برای کمک به اقتصاد تونس ارائه داد، از جمله پروژه‌های در حال انجام برای اتصال کابل دیجیتال ۱۵۰ میلیون یورویی به اروپا و یک پروژه صادراتی انرژی تجدیدپذیر با ارزش ۳۰۰ میلیون یورویی.

او گفت که اتحادیه اروپا همچنین امکانات تحصیل، کار و آموزش جوانان تونسی را در اتحادیه اروپا گسترش خواهد داد تا به آنها کمک کند مهارت‌هایی را کسب کنند که برای تقویت اقتصاد تونس مورد استفاده قرار گیرد.

XS
SM
MD
LG