لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۲

قوه قضاییه جمهوری اسلامی چهار زن بهائی را به حدود ۱۵ سال زندان محکوم کرد


مقامات قضایی جمهوری اسلامی چهار شهروند بهائی را در مشهد به حبس محکوم کردند. بر اساس رأی دادگاه تجدیدنظر، این افراد در مجموع به حدود ۱۵ سال زندان محکوم شده‌اند.

بنا بر گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در روز یک‌شنبه ۱۰ دی، شعبه ۳۵ دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی حکم «سه سال و هشت ماه حبس» را برای چهار زن بهائی، به نام‌های «نسیم ثابتی، آزیتا فروغی، رویا قانع عزآبادی، و سهیلا احمدی» تأیید کرد.

بنا بر حکم ابلاغ شده به وکیل این شهروندان، آنها با اتهام «عضویت در جمعیت به قصد بر هم زدن امنیت کشور» به زندان محکوم شده‌اند.

هرانا بر اساس گزارش‌های دریافتی اعلام کرده که دادگاه تجدیدنظر برای این چهار شهروند بهائی، «بدون اطلاع آنها و وکیل مدافع این افراد» برگزار شده است.

پرونده قضایی برای این چهار شهروند بهائی در مرداد سال جاری به جریان افتاد و آنها به شعبه ۹۰۳ دادسرای ناحیه ۹ مشهد احضار شدند.

شعبه یک دادگاه انقلاب اسلامی مشهد به عنوان دادگاه بدوی نسیم ثابتی، آزیتا فروغی، رویا قانع عزآبادی، و سهیلا احمدی را هر یک به سه سال و هشت ماه زندان محکوم کرده بود که دادگاه تجدیدنظر این مجازات را عینا تأیید کرده است.

شهروندان بهائی در ایران پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ به طور نظام‌مند در معرض اعدام، تبعیض‌های گسترده اجتماعی و سیاسی، و برخوردهای غیرقانونی از جمله بازداشت‌ و هتک حرمت به آرامستان‌هایشان قرار گرفته‌اند.

فرهاد ثابتان، سخنگوی جامعه جهانی بهائیان، پیش از این به صدای آمریکا گفته که شهروندان بهائی جز خیرخواهی و خدمت به ایران کار دیگری نکرده‌اند که زندانی شوند.

پیش از این، کمیسیون آمریکا در امور آزادی‌های مذهبی بین‌المللی از تشدید فشار بر اقلیت‌های مذهبی در ایران و کارزار جمهوری اسلامی در بازداشت بهائیان ابراز نگرانی کرده است.

بر پایه گزارش این کمیسیون، دست‌کم حدود ۲۰۰ نفر به دلایل مذهبی یا اعتقادی در زندان‌های جمهوری اسلامی به سر می‌برند.

XS
SM
MD
LG