لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۱

اختصاصی؛ گفت‌وگو با خواهر یکتا فهندژ سعدی پس از بازداشت این شهروند بهائی در شیراز


یکتا فهندژ سعدی، شهروند بهائی بازداشت‌شده در شیراز
یکتا فهندژ سعدی، شهروند بهائی بازداشت‌شده در شیراز

نیروهای حکومتی جمهوری اسلامی در شیراز یکتا فهندژ سعدی، از شهروندان بهائی، را برای چندمین بار بازداشت کردند.

مونا فهندژ سعدی، خواهر این شهروند بهائی که روز دوشنبه ۲۷ آذر بازداشت‌ شد، در گفت‌و‌گو با صدای آمریکا گفت: «نخستین بازداشت یکتا حدود ۱۲ سال قبل انجام شد و در هر بازداشت به دست ماموران وزارت اطلاعات، با شرایط سخت بازپرسی و نیز شکنجه‌های روحی مواجه می‌شد.»

او گفت که خواهرش هر بار به «فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق تبلیغ فرقه بهائیت و عضویت در تشکیلات غیر قانونی بهائیت به قصد اقدام علیه امنیت داخلی کشور» متهم می‌شد. او افزود: «اطلاعات و دولت‌مردان، جرایمی را به بهائیان ایران نسبت می‌دهند تا بتوانند به ظلم خود ادامه دهند و بهائیان را زندانی کنند و خواهرم یکتا، نیز از این موضوع مستثنی نبوده است.»

به گفته خانم فهندژ سعدی، ماموران امنیتی پس از ورود به منزل خواهرش کتاب‌ها، عکس‌ها، موبایل‌های او و همسرش، و نیز لپ‌تاپ، را ضبط کردند و در عین حال، شماری طلاجات و نقره‌جات که دارای نمادهای بهائیت بود را با خود بردند.

او همچنین می‌گوید که ماموران برخی از عکس‌های خانوادگی و نیز سند ملکی خانه را پاره کرده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها، تاکنون دلیل بازداشت خانم فهندژ سعدی و محل نگهداری او مشخص نشده است.

به نوشته صفحه اینستاگرامی «بهائی‌نیوز»، این پنجمین بار طی سالیان اخیر است که خانم فهندژ سعدی بازداشت می‌شود.

جمهوری اسلامی، آیین بهائی را به رسمیت نمی‌شناسد و بهائیان را در موارد متعدد به جاسوسی و اقدام علیه نظام جمهوری اسلامی متهم کرده است. در این ارتباط از ابتدای استقرار جمهوری اسلامی تاکنون احکام بسیاری در مورد اعدام و زندان علیه آنان صادر شده است. در کنار این برخوردها، گزارش‌های زیادی نیز در مورد محرومیت از تحصیل و منع کسب‌ و کار بهائیان منتشر شده است.

در این ارتباط، شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران در آذرماه سال جاری با تایید بخش عمده‌ای از حکم دادگاه بدوی، شش شهروند بهائی را با اتهامات «عضویت در جامعه بهائی» و «تبلیغ علیه نظام» در مجموع به ۲۶ سال و ۱۰ ماه زندان و مصادره اموال محکوم کرد.

XS
SM
MD
LG